View Single Post
Eski 25-06-2009, 18:14   #47
Kiraz
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Name:  bust.jpg
Views: 1492
Size:  59.4 KB

Mevcut olan alt yapıyı fazla değiştirmeden ufak bir öneri de benden.
Sevgili Vildan Hn'ın da yazdığı gibi büste ulaşmak için ufak bir yürüme yolu gerekir diye düşünüyorum. Etrafının çim olması çok güzel olurdu ama bakımı problem olursa görüntü de hoş olmaz, oranın koşullarına göre buna karar verilebilir.

Büstün yakınında güller ve bol kasımpatı mutlaka olmalı bence. Bakımı kolay, genelde çok yıllık, bir kısmı herdem yeşil bitkilerin ön kısmına bir kaç mevsimlik çiçek dikilebilir.

Kısaca düşündüklerim:
-Arkada düzgün formlu iki ağaç (herdem yeşil)
-Bu ağaçların iç kısmına ama büstün tabanının arkasına gelecek şekilde birer adet gül (boyu uzun)-pembe ile işaretli.
-Büstün yanlarını ve ön kısmını çevreleyecek şekilde kasımpatı (sadece yazının önü boş)
-Yazının önünü bahçeye bağlayan taş döşeme (yol)
-Bu yolun her iki yanına mevsimine uygun çiçek (hercai menekşe, çuha,...). Öndeki pembe-morla işaretli alan.
-Sağ taraftaki önceden dikili bitkilere ellemedim, sol tarafa çiçekli bir veya iki çalı-ağaççık (baharda açan altınçanakları, keçi sakalı) koydum
-Büstün her iki yanına meyland gülleri (çok uzun süre çiçekli kalıyor)- kırmızı ile işaretli
-Arkadaki çitleri örtecek şekilde, budanabilen, herdem yeşil, sınır yapılabilen çalı türleri.
-Yandaki ve öndeki demirler çıkarılıp başka yerde kullanılabilir buraya bodur şimşirle sınır çekilebilir. Öndeki mevsimlik çiçekler gözükecek şekilde şimşir sınırı belirlenir.
-Aralarda kalan yerlere, uzun boylu mevsimlik çiçekler de dikilebilir ama hazirandan önce açacaklar seçilmeli.

Düzenleyen Kiraz : 25-06-2009 saat 18:35 Neden: yazı ilave
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön