View Single Post
Eski 24-06-2009, 23:48   #346
akoman
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bseren2 Mesajı Göster
sayın maki01 ve akoman'ın yazdıklarından be şunu anlıyorum çiçeğimiz öldü, kurudu diyerek ümidimizi hemen yitirmememiz gerekiyor.begonvil kolay kolay ölmüyormuş.

akdeniz ve ege bölgesi dışında yaşayanların bir kışı atlatma sorunu var sanırım.kışları soğuk geçen bizler çiçeklerimizi kaloriferli , doğal gazlı ya da sobalı evlerimize alıyoruz.benim anladığım kadarıyla kışın evlerimiz nemsiz kaldığından çiçeklerimiz ölüyor.ben kaloriferli evimde son çiçeğimi bol buharla nem yaparak yani peteklere bol su koyarak ve kalorifer peteğinden uzak tutarak atlattım.son begonvilimin ben bu yüzden yaşadığını düşünüyorum..

sayın sakagun çiçeğinizin genel görümü de çok güzel.ben henüz çiçek alamadığım için gıpta ile bakıyorum...gerçekten....
Soyledigim aynene bu...
Ayrica bu bitki genel anlamda nemi cok seven bir bitkidir, cesitli yazlik sahil beldelerinde cok verilmli sekilde yasadigini gorebilirsiniz denize yakin olan yerlerde ozellikle tercih edilen bir bitkidir.Gecen hafta antalyadaydik ve devsa begonvil ve manolya agaclari karsinda saatlerce durup cay kahve icmek buyuk bir zevkti.

Soguk yerler icin bir tecrubem yok ama genel anlamda nem konusundaki hassasiyetini bildigim bu cicek icin dogru olani yaptiginizi dusunuyorum ve ayrica bir onerimde imkani olan arkadaslar musait olan gunlerde ( gunesi gorduklerinde ) bulundurduklari odayi havalandirmalarini oneririm

bunlarda benim diger iki begonvilim onlarida yeni yerleri icin guclenmelerini bekliyorum oturdugum yer biraz yuksekte bir site dolayisi ile ruzgar cok ...

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön