View Single Post
Eski 15-06-2009, 20:56   #184
celalsungur
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
156 ve 176 nolu mesajlarda fotoğrafları var, böçek bulamadım. Ana dallar kurumuyor.

Yüksek çözünürlükte fotoğraflarını çektim, büyütüp inceledim bir haşereya rastlamadım.

Yakınında (1 Mt.) Amerikan sarmaşığı var, acaba kökleri (kökleri her yere ulaşıyor bu bitkinin) gülü rahatsızmı ediyor diye hanımla hain bir plan yaptık, yarın o sarmaşığı yok etmeyi düşünüyoruz)
Bende acem borusu vardı, yıllar önce kesmiştim, 5-6 metre uzağında bilek kalınlığında kökleri var toprak altında. Benim bahçedeki güllerimin etrafında koruge boru parçaları var, onlarda gelişme normal ancak acem borusuna yakın olan 2 gülde boru yok, o güller açmıyor, benzer nedenle olabilir.
Amerikan sarmaşığının kökü o kadar kuvvetli midir bilmiyorum ama öyleyse bir günde çözemezsiniz problemi.
Acem borusunun yıllar önce gövdesini kestiğim kökünün üzerine bu sene kaya tuzu döktüm, 5 metre mesafedeki dutun üzerindeki meyvalar tuzlandı ve o cephedeki yapraklar sararıp dökülmeye başladı.
Gülün taban yüzeyinin 30-40 cm uzağındaki toprağı kazsan, sarmaşık kökleri oraya kadar ulaştıysa, kessen o kökleri faydası olur mu acaba?
176 nolu resimdeki güllerin durumu, benim bahsettiğim güllerin durumuna benziyor.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön