Konu: Sıvı NPK
View Single Post
Eski 13-06-2009, 10:43   #17
experienced
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Uzun zamandır çok yakın gelecekte bitkiler ile ilgili çok muazzam bilgilere ulaşılabileceği yönünde çok ciddi bekletilerim var. Ama bu konu bu konuyu görmüşken bir iki cümle yazmadan geçemeyeceğim. Günümüzde daha fazla üretim adına bir çok şeyden vazgeçiyoruz. Aslında ıspanak diye yediğimiz geliştirilmiş ürünleri eski ıspanaklar ile karşılaştırdınız mı? (şimdiki ıspanak eski ıspanağın 5-6 katı büyüklüğünde! ya da domatesi domates eskiden tarlaya tohumdan ekilirdi, 5-6 ayda üretim sağlanırdı şimdi 3 ayda yetişiyor ve üretim sonlanıyor! Ya bu domatesin kırmızılığı nereden geliyor? Ya rengi? Tabi ki topraktaki canlılığın kendisinden, solucanların toprağı sindirmesi domatesi daha güzel renkli ve kokulu yapıyor? Aslına bakarsanız diyetisyenlerin verdiiği miktarları düşündüğünüzde insanın belkide bugün çok daha yüksek tüketim miktarlarına ulaşmış olmasıda bu durumu tetikliyordur. Çevremde 50-100 Mt2 alanda sadece tohum dikerek ve hiç sulama yapmadan domates yetiştirinler var 100150 metre öteden konusunu duyoyorsunuz lezzetini ise anlatmak imkansız evet tek sorun daha küçükler ve üretim miktarı az ama insan her gün marketlerde satılan Kakao Kitlesi ve Kakao Yağı içerien ancak gerçek kakao bulunmayan çikolataları yemektense organik olarak üretilmiş ve kakaonun tamamının kullanıldığı GERÇEK çikolatayı yılda bir ya da 2 yılda bir yemesi çok daha güzel. İsmini yazmayacağım Yildiz Cad. Besiktasta 5 yıldızlı bir otelin pastanesinde gidip tadabilirsiniz yarım kilo 1 kilo alın demiyorum size 1-2 parça yeterli. Birde tüketimimizi tüm ülke olarak günlük gerçekleştirmeliyiz, eğer bugün yaptığımız çoban salatayı zeytin ile süslemek istiyorsak gidip 4-5 ya da 7-8 adet zeytini alıp o sekilde yapabilmeliyiz. 7-24 acık restaurantların fiyatlarını çok aşağılara çekip toplumu dışarıda ki yemek alışkanlığını da değiştirip daha saülıklı beslenme sağlanabilir.

experienced Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön