View Single Post
Eski 08-06-2009, 01:16   #1
Sebahattin Sargın
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Çikolata sarmaşığı (Akebia quinata)

"Akebia Quinata, Çikolata Sarmaşığı sarılarak büyüyen , kokulu çiçekler açan bir sarmaşıktır. 6 metreye kadar uzayabilir. Yer örtücü olarakta yetiştirebileceğiniz tür, tutununca kontrol etmeniz gereken arsız , kolayca büyüyen bir bitkidir.

Eşine sık rastlanmayan, koyu mordan maviye geçişli sarkan çiçekleri, mavi yeşil yapraklar ve dallar üzerinde ön plana çıkar. Kokusu insanın aklını başından alacak kadar hoş olan Çikolata Sarmaşığı büyük ve etli siyaha yakın renkli tohumlarından kolay yetiştirilir .

Soğuğa dayanıklı, anavatanı Çin olan sarmaşık kuraklığa yarı dayanıklıdır, susuz bırakmamak gerekir. Yarı gölge seven Çikolata Sarmaşığı , kışın soğuklarda yaprak döksede her yıl tekrar sürecektir. Üstelikte yeni çıkan ilk sürgünleri mor renk taşıyan bitki, gelen bahara farklı , ön plana çıkan renkleri ile renk katacaktır."

KAYNAK

Name:  akebia_quinata_flower.jpg
Views: 14772
Size:  40.5 KB
Çiçekler
Name:  akebia_quinata_LGBG_03s.JPG
Views: 14118
Size:  61.2 KB
Yaprak ve Çiçekler
Name:  akebia_quinata_fruit (Medium) (Small).jpg
Views: 28132
Size:  51.6 KB
Tohumlar

Name:  akebia_quinata_alba.jpg
Views: 14385
Size:  26.2 KB
Name:  140406i.JPEG
Views: 13395
Size:  69.4 KB
Akebia quinata alba (Beyaz çiçekli)

Resimler internetten alıntıdır.

Lisedeyken okulun serasında bu bitkiye rastlamıştım. Kendine has çok hoş bir kokusu vardı, çelik alırım bir ara dedim. Fakat unuttum kaldı, liseden mezun oldum tekrar gittiğimde ise yerinde yeller esiyordu. İnternette görünce arkadaşlarıma tanıştırayım dedim. Bu sene bulup sarılıcı bitki koleksiyonuma katmam lazım

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön