View Single Post
Eski 29-05-2009, 10:44   #692
İlkin
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Merhabalar, inanın ben de sizler gibi pek bir acemiyim. Sadece deneyip gözlemliyorum, diğer arkadaşların ne yaptığını takip ediyorum, bir de bol bol okuyup araştırıyorum tabii. Geçen sene aldığım Mog isimli bir gübre vardı. Bu sene geçen seneye oranla daha az kullanıyorum bu gübreyi. Toprağın verimini ve kalitesini arttırıyor bu gübre. Yani okuduklarımdan öyle olduğunu düşünüyorum. Bir de zamanla sulandıkça bitki, saksının dibine gitmiyor bu gübre. Tabii başka tür gübreler de kullanabilirsiniz güvendiğiniz emin olduğunuz şekilde. Gübreleme işi sonbahar gelmeden bitmeli diye biliyorum. Bitki sonra aşırı hızlı gelişip kışa kendini hazırlayamayabilir diye... Bunun için Ağustos sonuna doğru son bir gübre yapıyorum tüm bitkilerime ama burası Adana; kış, kasım aralık gibi anca geliyor.

Benim evim doğu yönüne baktığı için mecburen sabah güneşi görüyor bitkiler ve bu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Gündüz bol ışık var, sabah da güneş. Ama tüm gün güneş gören kumkuatların sorun yaşadığını gördüm başka tanıdıklarımdan. Belki de bu sorunu da giderecek bir yöntem vardır ama bilmiyorum ben. Normalde Temmuz gibi çiçeklenmeye başlıyordu kumkuatlarım bu sene bir dalında 7-8 çiçek tomurcuğu var. Bir de Ankara ikliminde bitkinin nasıl geliştiğini takip etmek gerek. Orası kuru bir iklime sahip Adana gibi nemli değil, sulamayı belki biraz daha arttırabilirsiniz. Özellikle yazın asla susuz kalmamalı bu bitki. Kışın da Ankara'nın dondurucu soğuklarını düşünüp yine korumaya almalısınız. Suyu azaltmalısınız. Umarım bir faydam dokunmuştur anlattıklarımdan.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön