View Single Post
Eski 28-05-2009, 17:04   #1
mormenekşe
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Mormenekşe / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Manisa / Kula

Bahçenin büyüklüğü : Tam olarak bilmiyorum

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Az güneşli , mevsime göre rüzgar alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9a olarak biliyorum

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hem ev hem de işyeri

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Bakımsızdı

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Şunda ki 2 inci bahçem ve 1 yıldır uğraşıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Yaptım, yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) : Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? : Yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bir gün tamamen kendime ait bir bahçe hayal ediyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): 2 erik, 1 şeftali, 1 kayısı, 1 leylak, hanımeli ve fil bahri mevcut.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Kokulu çiçekler.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?: Mum çiçeğim özel, rahmetli kayınpederimden hatıra.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Yapıyorum ama çok profesyonel değilim.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Bahçede çeşme var ama ev sahibi izin vermediği için genelde taşıma su veya evden hortum uzatarak suluyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?: Sadece dikkatli kullanmaya çalışıyorum.

Toprak özellikleri : Bilmiyorum ama güzel toprağı var, yanmış hayvan gübresi takviyesi yapıyorum yinede.

Kompost yapıyor musunuz?: Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Çok yaptım, ama agaclar.net sayesinde en aza indi.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Zirai ilaç kullanmıyorum, çiçeklerim ve sebzelerimde ev yapımı ilaç kullanıyorum.

Bahçeniz organik mi? : Kesinlikle
Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Yanmış hayvan gübresi
Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: hortuma aparat takarak yağmurlama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?: Hayır, apartmanlar arasında ve maalesef soğuk alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?: Ağaçlar.netten öğrendiğim bir çok şey.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Evet

Yeni taşındığımız ve hem işyeri hemde ev olarak kullandığımız yerin küçük ve bakımsız bir bahçesi var nasıl düzenliycem, ne yapıcam nerden başlanır bilemediğim bi halde biraz olsun bahçe görünümüne kavuşturup, bir kaç çiçekle süsleyebilirsem mutlu olucam.

Eklenen Resimler

mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön