View Single Post
Eski 02-10-2006, 10:11   #20
TigerX
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Merhaba...

Foruma katılalı çok bir zaman olmasa da elimden geldiğince katılımcı olmaya gayret ediyorum. Bu arada benim de özellikle bitki zararlıları ve hastalıkları konusunda çok eksiğim var.

Örneğin aşağıdaki resimler, daha sonradan arazime dikmek için ceviz tohumundan saksıya ekerek yetiştirdiğim dahası teyiştirmeye çalıştığım cevizlerimin yaprağından bir görüntü. Aynı görüntü diğer fidanlarımda da mevcut. İncir, kayısı ve narda da benzer görüntüler var. Fıstık çamlarında da var mı bilemiyorum ama onların da gelişimi durdu...

Ayrıca süs narımda da bariz bir şekilde bit vardı. Yazın tatile gittiğimde, susuzluktan bitkiler geldiğimde kurumak üzereydiler. Bu arada bitler de iyi beslenemediği için ölmüşlerdi. Süs narım tekrar kurtuldu ve kuruyan yerlerden şimdi tekrar yeni dallar veriyor hatta çiçek bile açmaya başladı. Sanırım ikinci baharını yaşıyor. Bitlerden nasıl kurtulacağımı forumda okuyup öğrendim. Şimdi havalar nisbeten soğuduğu için de ayrıca bitler pek aktif değil. Tekrar bitleri gördüğümde bu karışımları uygulayacağım...

Aşağıdaki fotoğraflardan belli olduğu olduğu ölçüde, benim sorunuma bir çözüm bulabilirseniz çok memnun olacağım. Kışın hevesle tohumları dikiyorum, baharda yeşeriyor. Çok büyük bir zevk alıyorum. Sonrasında yıllardır hep aynı hastalık ortaya çıkıyor. Tüm hevesim bir anda hüzne dönüşüyor. Birkaç yaprak açtıktan sonra gelişim duruyor. Yaprakların üzeri bu şekilde bir toz bulutu ile kaplı gibi oluyor. Gözle görülür beyaz minicik birşeyler var. Bazan yaklaşınca uçuyorlar. Ama bu beyaz şeylerden ziyade tozlanmış görüntü hakim. Bu durum daha sonra hızla ilerliyor ve tüm yaprağı tamamen kaplıyor. Fidanlar ölmese de yarı ölü gibi oluyorlar. Gelişim tamamen duruyor.

Bir ara bu yaprakları topladım yeni çıkan yapraklar hızla gelişti ve akabinde yine aynı sorun başgösterdi.

Lütfen bu sorunuma bir hal çaresi söyleyin de, çiçek ve fidan yetiştirme zevkinden mahrum kalmayayım. Şimdi bu hastalık adaçaylarıma da bulaşacak diye çok korkuyorum...

Not: Sorun cevizden kaynakalnmıyor. Çünkü cevizi bu sene diktim ama aynı sorun yıllardır var...

Selamlar..

Name:  Ceviz_Yap1.jpg
Views: 30402
Size:  59.4 KB

Daha yakın plan görütü...

Name:  Ceviz_Yap2.jpg
Views: 29980
Size:  58.0 KB

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön