View Single Post
Eski 29-09-2006, 11:20   #26
Oğuz Sağlam
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Basit şu şöyle olsaydı bu böyle olsaydı önerilerinden evvel, kısaca kavramsal görüşlerimi belirtmek isterim:

Paludaryum ve bonsai başlığının 39 numaralı mesajında;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
...
Sıfır noktası bonsai/penjing ve paludaryum konusunun hakkını vererek oluşturulmuş sistem. Ortada bir limit fonksiyonu var. Ben sıfıra soldan yaklaşıyorum, Sn. bonsaireef sağdan (ya da tersi - yalnız bir teşbih).
...
derken aslında tam da bunu kastetmiştim. Sıfır noktası su/kara çizgisi ise, siz karadan suya bakıyorsunuz ben sudan karaya... Yani, siz karasal bir ana kaide üzerinde çalışıp (karasal doku önem olarak vurgulanan kısım. Sucul kısım ise ikincil dekoratif bileşen) içine sucul ortamı katıyorsunuz. Ortadaki akvaryumu kaldırıp yerine güzel bir çiçeklik ve bitkisel kombinasyonla da bu yaptığınız ortam aynı görsel serinlik etkisini yakalayabilir. Ben ise (mevcut projemde) sucul kısmı birincil (ve olmazsa olmaz) kısım olarak ele alıp içinde karasal alanları ikinci planda tutuyorum. Karasal platformlar çıkınca güzel bir bitkili akvaryum oluyor. İşte aradaki bu fark, neden paludaryumları sizin gibi düşünsel olarak daha kökleri karada/toprakta olan tutku sahiplerinin elinde, daha zengin, estetik ve daha entellektüel bir hobi/ilgi/merak haline geleceğinin açıklamasıdır. Doğru bir noktadan, doğru zamanda ve güzel bir projeyle başladınız. Gelecekteki tarzınız ile ilgili önemli bir çalışma. Neler yapabileceğiniz güneşli gün gibi ortada. Çalışmalarınızı ilgi ve merakla izleyeceğim.

Daha basit değerlendirmeler kısmında (sakın yanlış anlamayın "ben olsaydım şöyle yapardım anlamında"/bu maddeler kişiden kişiye değişebilir ve tek doğrusu yoktur) bir iki yorum eklemek istiyorum.

Öncelikle kullandığınız EPS (Expanded Polystyrene ya da bildiğimiz adıyla strafor) yerine XPS (Extruded Polystyrene - pembe, mavi, sarı, vs renklerde olan sert köpük) kullanmanız daha uygun olurdu. Gerekçesi; EPS levhalar sıkışık tanecikler arasından buhar ve nem hareketini geçirebilir, uzun süre su altında kalan EPS suyu emebilir ve tanecikler arası boşluk ağıyla nemi x,y,z doğrultularında iletebilirler. XPS levhalar ise kapalı gözeneklerden oluşur. Dolayısıyla böyle bir ihtimal çok daha düşüktür. Levhaları birbirine yapıştırırken silikon kullanılması da sızıntıları azaltması bakımından uygun olacaktır. Üzerine sürdüğünüz derz dolgu malzemesi de kılcak boşluklu yapısı nedeniyle kapiler olarak suyu emip diğer tarafa aktarabilir.

Bu söylediklerimden yola çıkarak tekrar çalışmanıza bakınca, saksı boşluklarının geriye (doğal olarak) meyilli ve çukur halde olduklarını görerek sulama ardından saksı altında birikecek suyun EPSe sızma ihtimali var. Gerçi arka cepheden incelenince görülen serum hortumlarının dipte birikecek suyu dışarı atmak için yerleştirildiği ve bunu da sizin en uygun ve düşük kottan yaptığınız düşüncesi ile bu ihtimali minimize etmek lazım. Gene de o kısımlarda saksı etrafını boş bırakmayıp bir şekilde yalıtmak en uygunu olacaktır.

Yukarıdaki iki paragraf laf-ı güzaf ardından önerim uygun bir zamanda bütün fonun su gören kısımlarını "çimento bazlı kristalize su yalıtım malzemesi" ya da "sürme esaslı tek/çift komponentli likit membran" türü bir yalıtımla boyar gibi kaplamak doğru bir önlem olacaktır. İlk seçenek çimento bazlı olmasından ve doğal renginin de çimento rengi olmasından dolayı en uygun çözüm gübü görünüyor. Eğer paludaryumun bulunduğu ortam ve zemin nemden zarar görmeyecek bir durumdaysa bütün bunları yapmasanız da olur elbette.

Akvaryum kısmında kullandığınız kumu çok net olarak algılamamakla birlikte midye kırığına benzettim. Bu ortamın altında rengi açık kaçmış. Doğal dere kumu kullanmanız ortama daha uygun bir zemin yaratacaktır. Ayrıca eğer midye kırığı ise (kimyasal yapısından dolayı - kalsiyum karbonat) suyun sertliğini artıracak, pH'ı yükseltecek, bazı yumuşak su sever sucul bitkilerin keyfini kaçırabilecektir. Eğer midye kırığı değil de kuvartz kum ise salınım yapmamakla birlikte ilk yorumumda ısrar ederim. Gerçi arada serpme kuru dallar var ve oldukça güzel durmaktalar, ancak gene de ,güzel ve boyluca bir sert ağaç - kuru kütük bulup, (dipteki çapı 10-15 cm olsun) akvaryum haznesinden yukarı doğru (hatta hacmin en tepesine kadar) uzatmanız iki ortamı ikinci kez bütünleyecek, görüntüye doğallık katacak, üzerine sarıcı bir uygun alternatifle paludaryumun tadına tat katacak, su içinde kalan kısmıyla suda hümik asit oluşumuna yardım edecek, suyun ortama daha uygun "kara su" renginde olmasına yardım edecek (en azından belli bir süre), sucul bitkiler keyiflenecektir. Su içinde kalan kısmında kütüğe Anubias türlerini (iple ya da toplı iğne ile) tutturursanız kütüğü sarmalayan kökleriyle çok güzel bir armoni oluşur. Anubias yerine Java Fern de kullanabilirsiniz. Bu iki bitkiyi de aynı zamanda sağ sol arka cephelerde köpükten oluşmuş fona da ucu sivri kürdan, iğne vs yardımıyla tutturursanız zemine yapışır ve kökleriyle kavrayarak büyür gider. Anubias yavaş gelişen, fazla ışık istemeyen bir bitki olmakla birlikte fern daha hızlı gelişen ve biraz daha ışık isteyen bir bitkidir. Sucul bitkiler içinde en sevdiğim tür Java moss'tur. Çoğu balığı mutlu eden bir bitkidir. Suyun içinde de yüzeye yakın dış kısımda da "moss'su" dokusunu gösterir. Birçok balığın yumurta dökme ortamıdır. Hygrophyla türleri oldukça güzel sucul bitkilerdir. Özellikle limon hem su altında hem su üstünde oldukça şık bir hava verecektir. Aslında bitki kısmında çok fazla detaya girmeden şimdilik bu seviyede kalmak doğru olacaktır. Zaten o kısım konuşulmaya başlanınca fikirsel/bilgisel/desteksel yardım kendiliğinden (su gibi) akacaktır.

Aydınlatma konusu apayrı bir alan. Akvaryum uğraşının en derin koylarından biri. Bu konuda gördüğüm aydınlatma sisteminin yeterli olup olmaması konusunda şüphelerim var. Bu konuda önerebileceğim linkler var. İSAK "Akvaryum Bitkileri" kısmında bu konu detaylarıyla işlenmiştir.
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...splay.php?f=20
Bu kısımda gene oldukça detaylı gübreleme ve CO2 sistemleri ile ilgili bilgiler yığılagelmiştir. Ancak benim önemle altını çizmem gereken konu şudur;
EPS çeşitli yerlerde yanmaz, geç alev alır, güç alevlenir gibi sıfatlarla tanımlanmasına rağmen, kuvvetli ısı kaynaklarına yakın yerlerde büyük risk oluşturur. Hele ki konut içinde. Unutulmamalıdır ki EPS bir hidrokarbon türevidir. Dolayısı ile yakınlarında ısı enerjisi yükleyici odaklar, metal halide ampul, balast sistemi, ısınan klips vs gibi elektrifikasyon detayları olmamalıdır. Çok ciddi tehlikeler oluşabilir. Bu durumda uygun çözüm nedir derseniz bence tavandan aşağıya sarkıtılmış bir armatürle etraftaki fondan koparılmış bir çözüm bulmak gerekir. Bunun yanında bile belki armatür fanlı olup ısıyı fondan uzak kanallarla dışarı verirse riskler azaltılır. Bu konuda daha önce düşünmedim hiç ama sizin tarzınızda bir esere de ilk kez bakarak düşünüyorum doğrusu. Umarım benim bilmediğim bir çözümü vardır.

Şelalelerinizin uygun nemli yerlerine bonsai diplerinde kullandığınız karasal yosunlardan yerleştirmeniz oldukça güzel noktalar oluşmasına neden olabilir.

Bitki konusunda bu kısa geçişle konudaki bazı detay ve önerileri de diğer arkadaşlara bırakmak uygun olur.

Biraz da canlı önerileri vermek ki benim için en heyecanlı kısmı bu iyi olacak sanırım. Gerçi mutlaka bu konuda bazı fikirleriniz vardır ancak gene "ben olsaydım" kapsamında bir iki not:

Sıra dışılık ister misiniz?
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=39269

Böceklere dokununca eklembacaklılar atlanılmamalı:
Henüz hepsi ulaşılır olmamakla beraber her biri görür görmez nabzımı ikiye katlıyor. Arada sırada güzel bir iki tür de düşmüyor değil
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=39537

Yoksa ortam nasıl amfibi ise öyle birşeyler mi?
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=48878
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=39859
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=43472

Salyangozları hemen hemen kimse sevmese de benim için en önemli sucul hayat yıldızları arasındalar:
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=30532
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=34954

Balıklar konusu ise üzerinde en iyi düşünülmesi gereken konu. Bu kadar küçük hacimde fazla balık türü ele alınamasa da üzülecek hiç bir şey yok çünkü en uygun balık türleri, küçük olanlar zaten en renkli ve güzelleri
Bu ebatta bir akvaryumda ilk aklıma gelen özel tür;
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=41721

Daha kolay bulunur hoş şeylerle başlayıp zamanla değişiklik istenirse, çok zahmetli türlere girmeyip en güzeli taa çocukluğumuzdan bu yana rengi sarkan koray plate ve düz kapkara black molylerden oluşan bir siyah kırmızı kompozisyon süper olur. Bu güne kadar çok farklı türleri beslemek bir yana (marjinaller dahil) halen vaz geçemediğim, akvaryumların minik ve renkli kelebekleri lepistesler. Onlar biraz daha uğraştırıcı da olsa bu alt hacimde çok güzel durabilirler.

Eğer bu kararları vermişseniz, bu mesajı okuyan, benzer yoldan gidecek forumdaşlara fikir verir diye yazdım. Şimdilik parmaklar yoruldu. Haftanın son günü. Hava yağmurlu. Çıkıp ıslanarak yürümezsem olmaz

Not: paludaryumun dış cephelerini kapladığınız desenli folyo muhtemelen sizin de içinize sinmemiştir. Bu cepheleri dışı yeşil kağıt kaplı alçıpanla kaplayıp üzerine kağıt, seramik, vs tekstürlü birtakım imalatlar yapabilirsiniz. Hatta o kısımları da kaya gibi oyumlu işleyip boyasanız belki daha dekoratif durabilir (mi?)

Başınızı ağrıttığım için kusura bakmayın.

En derin saygılarımla,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön