View Single Post
Eski 16-05-2009, 16:20   #1
erosm
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2007
erosm / topraksız tarım sistemi

Merhaba;
Bilgilerini, deneyimlerini paylaşanlara teşekkür ederim. Ben de bu forumu ve başka birkaç kaynağı okuyarak bir sistem yapmaya karar verdim. Dün gece kendime 1 hafta süre tanımıştım. Bugün gidip plastik borularla ilgili bilgi toplayacaktım ki sabah aniden "zihni sinir" bir proje ile uyandım.
Malzemeler:
-Şeffaf plastik bir kutu
-Su damacanası
-Akvaryum su pompası (benimki bu sistem için çok fazla 2000l/sa)
-Akvaryum hava pompası
-Akvaryum hava taşı
-Hortum
Gereçler: Havya (plastiği delmek için), sıcak silikon (montaj ve sızdırmazlık için)

Önce kutunun içine havataşını sıcak silikonla yapıştırdım. Pompanın yerini belirleyip vantuzları ile tutturdum. Hortumları kesip devirdaim sistemini kurdum. Kutudaki su popma ile damacanaya basılıyor. Damacana hava-su geçirmez kapalı sistem olarak kuruldu. Su damacanada birikiyor, yandan bağladığım hortumun seviyesine gelince kutuya akmaya başlıyor. Sistem tamamen su ile dolana kadar su ekledim. Bazı yanlışlar yaptığımı yaparken de farkettim ama devam ettim. Çok sorun çıkartacak hatalar değil diye düşündüm. Damacanayı eklememin nedeni, su kapasitesini artırmak, böylece su değişim aralıklarını uzatmaktı. Şu an sistem çalışıyor. Hava pompasına bağlı havataşı sürekli olarak suyu havalandırıyor. Kapağını kesip fideleri yerleştireceğim anı bekliyorum. Şimdilik sistemi rahat inceleyebilmek için şeffaf yaptım. Daha sonra boyamayı düşünüyorum.

Pembe domates (kendim), şeri domates (köyden geldi), biber, kırmızı uzun biber fidelerim var.
Şu an besin maddelerim elimde yok. Onları araştırıp alacağım. O konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Sizce bunla denemeye değer mi?

Name:  IMG_6439.jpg
Views: 2848
Size:  36.7 KB
Name:  IMG_6444.jpg
Views: 2817
Size:  43.9 KB
Name:  IMG_6445.jpg
Views: 2987
Size:  48.1 KB
Name:  IMG_6447.jpg
Views: 3493