Konu: Palmiye
View Single Post
Eski 04-05-2009, 09:05   #353
tigre34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Hami Bey,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yanlış anlaşılma olmaması için verdiğiniz bilgiler üstünden giderek bir iki soru daha sormak istiyorum.Palmiyelerin gövde boyu 2m yapraklarıyla beraber 3-3.5 metreyi buluyor.Verdiğiniz 50cm genişlik 40 cm derinlik bu ağaç boyu için değil mi?Çünkü yanlış anlamış olmayayım diye soruyorum.Ondan sonra yaprakları tepesinden bağlama mı söylemişsiniz.Bunları bağlarken bir çuval veya bezle sarayım mı yoksa direk iple bağlamam yeterli olur mu?Gene kök kısmını çuval veya bir naylon torbayla bağlama mı söylemişsiniz.Bildiğim kadarıyla direk çuvalla toprağa gömebilmemizi sağlayan bezler var.Onunlamı sarayım yoksa herhangi birşeyle olur mu?Bunu şunun için sormak istiyorum.Getirirken ağacın toprağı dağılırsa bir sorun çıkartmasın diye.Bahçeye dikeceklerim için 80X80 yazmışsınız.Bu 80cm genişlik 80 cm derinlik değil mi?Eğer öyleyse 80 cm lik çukura 5cm çakıl(çakılın büyüklüğü önemli mi?) 35cm yaptığımız dikim harcı sonra ağacı koyup kapatıyoruz anladığım kadarıyla.Bunu yaparken toprağı iyicene sıkıştırmamız gerikirmi ağacın sağlam oturması için.Birde ağacı diktikten sonra iplerle yere sabitlemem gerikir mi?Eğer gerekirse bu iplerin ağaçta kalma süresi ne kadar olmalı?Saksılara dikerkende aynı şekilde dibine çakıl koyup mu dikmem gerekir ve saksıdakileri ne sıklıkta sulamamı önerirsiniz?Son olarak Hami bey alacağım yerde bu ağaçların yarı boyunda olan yani gövde 1m(yaprağıyla beraber 2-2.5m) olan aynı cins palmiyeler var belki onlardanda alıp saksıya dikmeyi düşünüyorum.Onun için verdiğiniz her ölçünün yarısını mı kullanmam gerekir(Rootball' dan toprak,gübre ve saksıya kadar).

Hami bey çok fazla soru sordum biliyorum.Bu konuda bilgi alabileceğim kimse yok kusura bakmayın.Şimdiden çok teşekkür ederim.Cevabınızı bekliyorum.

Saygılar.

tigre34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön