View Single Post
Eski 26-04-2009, 12:50   #409
lerdemir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Cevizimin yapraklarında tanımlayamadığım oluşumlar

Arkadaşlar merhaba,

Evimdeki açık balkonda kış boyunca rüzgar da alan bir noktada barınan ceviz fidem havaların ısınması ile birlikte canlandı ve taze taze yapraklar ve dal sürgünleri vermeye başladı.

Tamamen merakımdan hobi amaçlı olarak, meyvesinin tadına bayıldığım bir ağacın meyvesinden çimlendirerek büyütmekte olduğum bir ceviz fidanı.

Tüm bu canlılığına karşın, bir kaç yaprağında anormal oluşumlar gördüm. Şöyle ki:

Yaprağın üst tarafında, yaprağın yüzeyi sanki kabarmış da, içinde bir tırtıl büyütüyormuş gibi bir kabarma görüntüsü var. Yaprağın dokusundan ayrı bir oluşum değil; yani sanki yaprağın derisinin altında bir kabarma oluyor. İlk kez gördüğüm bir şey. Ne olduğunu da bilemedim. Ayrıca yaprağın alt yüzeyinde ise, üst taraftaki kabarmanın olduğu noktada, bu sefer içeri göçme gibi yani yaprağın üst yüzeyindeki kabarmanın istikametinde bir çukurlaşma oluşuyor. Yaprakların ne alt ne de üst yüzeylerinde zararlı oluşumları da gözlemlemedim.

Fotoğraflarını aşağıya ekliyorum. Teşhis ve varsa tedavi önerilerinize ihtiyaç duyuyorum.

Eklenen Resimler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön