View Single Post
Eski 25-04-2009, 09:02   #71
x-29
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Epsody
kiyma makinasi kullanamak gercekten iyi bir fikir. Fakat solucanlari ogutmus oldugun artiklarin oldugu ortama eklersen pek bir sonuc alamazsin. Cunku baligi yem kutusuna atmakla ayni sey. Solucanlari yasamasi icin yatak (bedding material) diye tabir edebilecegimiz malzemeler kullaniliyor. Bunlar ince kesilmis kagit (shreded paper), curumus yaprak (leaf mould) veya hindistan cevizi lifleri (coconut fiber). Bunlar kaba eklendikten sonra yiyecek artiklari kaba ekleniyor (et, sut, nerenciye ve sogan atiklari haric. bunlar solucanlar tarafinda tuketilmedigi gibi fare veya diger haserati cekebiliyor. Bu atiklar soguk kompost yontemi ile degerlendirilebilir) ve 1-2 hafta sonra solucanlar ortama ekleniyor. Bundaki amac ortamda yeteri kadar mikro organizma uremesini saglamak. Sonucta solucanlar artiklari parcayan bakteriler ile besleniyorlar. Bu anlattiklarim bu is icin yetistirilmis solucanlar icin gecerli. Toprak solucanlari ile ayni sonucu elde etmek biraz zor. (Benim 2 yil once kurmus oldugum sistem haftada yaklasik 4-5 kg atik tukebilecek duzeye geldi. Tahminim sistemde 6-7 bin arasi solucan var.)Cunku toprak solucanlari toprak yuzeyinden aldiklari organik materyalleri toprak altindaki tunellerinde tuketerek bitki koklerine gubrelerini birakirlar. Size fikir vermesi acisindan bir kac fotograf ekliyorum.
Foto aciklamalari

......61
sistemin genel gorusunusu. at kisim atiklardan suzulen sulari toplamak icin. Digerleri ise solucanlarin yer aldigi katlar. Artiklari ust kata ekledigim icin solucanlari %95 ust katta
......64
Solucanlara bir ornek. Tiger worm (E. fetida) Goreceginiz gibi bu solucanlar yer solucanlarindan oldukca kucukler
......65
Diger bir yakin plan
......68
Aktif olan ust kattan yakin plan
.......63
Yesil kalem size solucanlarin boyutu hakkinda bir fikir verebilir. Koyu renkli kisimlar saf gubredir.

Eger vaktim olursa bahcede yaptigim soguk kompost ile ilgili bilgi vermeye calisacagim.

Eklenen Resimler

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön