View Single Post
Eski 22-04-2009, 05:39   #3069
Kahraman Koray
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Afrika menekşesi serası için öneriler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı Mesajı Göster
Sn. Kahraman Koray;

Yukarıda yazdıklarınıza göre yaprağı kopan menekşemin sapını kestim, uyarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Kopan yaprağın da yavrulayan yaprakların bir dahaki sefere daha kolay yavruladığını siz menekşeseverlerin yazdıklarından öğrendiğim için yine onu toprağa koydum, ilk yavrulaması bayağı bir uzun zaman almıştı 4 ay kadar, bakalım şimdi ne kadar sürecek.
Çok sabır istiyor gerçekten sevmeyen hiç uğraşmaz. Benim bunlar ilk yavrularım benim için çok kıymetliler gerçekten.
Ancak 4 ay çok uzun. Ben sera ortamında 15 bilemediniz 20 günde çıkarıyorum yavruları. Sera dediğim deliksiz, kapaklı şeffaf bir kap, bu hazır salata kapları vs gibi. İyi güneş alan güney **** güney doğu cephe mümkünse kışın kaloriferli bir pencere kenarında 2 cm toprak içine yapraklar 5-10 mm derinliğe gömüldüğünde ve seranın rutubeti ilk yapraklar çıkana kadar muhafaza edildiğinde sorun olmuyor. Sera toprağı gevşek olmalı. 1/3 perlit 1/3 vermikülit 1/3 menekşe toprağı olursa daha iyi. Ama sadece menekşe toprağı olmaz. Kullanılacaksa torf kullanılmalı. Toprak hazırlanırken uygun bir kapta bir fırında ısıtılarak içerisindeki parazitlerin ve mantar sporlarının ölmesi sağlanırsa daha iyi. Mikrodalga fırın da olur. Soğuduktan sonra plastik sera kabına alınabilir. Sera sıcak bir yerde mümkünse kaloriferli bir pencere önünde olursa daha iyi ama kalorifer olunca rutubet takviyesi için uygun koşulda 15 günde 1-2 kez ekstra sulamak **** spreylemek gerekli. Toprağın içine normalin 1/4 ü kadar sıvı besin (çinko, demir gibi elementler de içeren) konursa daha iyi. Saplar kısa kesilirse 2-3 cm daha iyi. Keskin bir maket bıçağı **** jiletle çapraz kesilen saplar bir kalem ile serada açılan çukura örselenmeyecek şekilde dikildikten sonra fazla bastırmadan kenarları sıkılaştırılmalı. Kalem sivri uçlu olursa zaten 2 cm lik çukurun 1 cm lik kısmı kullanılmış oluyor (pratik bilgi ). En dibe dikmemek lazım. 45 **** 60 derece ile dikilen yapraklar daha iyi sonuç veriyor. Diğer yaprak tarafından güneşi engellenen yapraklar daha geç sonuç veriyor. İlk çıkan kenar yapraklar oluyor. Serada dikim sırasında düzenleme önemli. Aşağıda seramın resimleri. Bu arada ilgilenen olursa diye seramın komuşuluğunda internetten örneklerine bakarak geliştirdiğim ve yabancıların earthbox (yerküre kutusu) dedikleri ve hiç sulamadan sebze yetiştirmenize yarayan sistem var. 8 litrelik su damacanasını oratadan keserek ters çevirdiğiniz üst kesimi diğer kesimin içine geçirince bu sistem oluyor. Marullar hallerinden mutlu.
Not: Evlerin soğuduğu ama kaloriferlerin yakılmadığı bahar geçişleri sera için uygun mevsim değil.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kahraman Koray : 22-04-2009 saat 05:48 Neden: ek
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön