View Single Post
Eski 21-04-2009, 09:14   #61
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Teknik buluşumun açıklanması

Sayın, Hoca sizde berdurayın solucan arama serüvenin takipçisi olmayın, bak sizinde ne güzel tespitleriniz olmuş uyguladığınız enzim gübrenin toprak aktiviyetini artırmasından dolayı solucan popululasyonunda artışlar sağlanıyor, buradan şu gerçek çıkıyor.

Bizler topraklarımızın mikro biyal populasyonlarının artılması yönünde çalışmalarda bulunursak bunların oluşumlarını müspet yönde etkileyen organik bitki besin maddelerini organik atıkların çürüntülerini sağlarsak onların topraklarımızda çoğalmasını teşvik etmiş oluruz, aksini yaparda kimyasal ilaç ve bitki besin maddelerini kullanarak onların topraklarımızdan çıkarmış oluruz müspeti uyguluyarak alt yapıyı oluşturursak solucanlarında menülerine bir çok besin maddesinide ekliyerek toprak solucanlarımızı artışını sağlamış oluruz.

Sayın Hoca benim çukurda kompost yapmamın sebeblerini sıralamam gerekirse ben organik atıkların bertarfını sağlamamın yanında her türlü bitki besin maddelerinin ( bütün hayvan dışkıları da dahil ) toprağa ve de bitkilere yarayışlılığı en üst seveviyeye getirmek düşüncesiyle uygulanan klasik yöntemlerden daha uygun görmemin sebepleri arasında soğuk kompost oluşumuyla kokusuz, kızışmasız olarak mikrobiyal populasyonlarda yıkıma sebebiyet vermeden işleyen yöntem oluşuyla tercih ederken yeni tekniğimin ip uçlarınıda yakalamış oldum.

Bulduğum ip ucu değildi ben bir keşif yapmıştım, çukurdaki komposta olayına solucanları vede dana burunları da sokarak bir eko sistemin işleyişiyle özdeş olabilecek bir teknikle bitki besin madedelerini doğanın kendisine yaptırıyordum.

Solucanlar komposta nihayi işlemi uygularken, danaburunları da çukurun etrafında populasyonlarını artışıyla açtıkları kanallarla çukurun içini hava sirkülasyonun yanında kolonilerinide buralarda kurduklarından bahçenin başka köşelerinde onlara rastlamam ender bir vaka haline geldiğinden zararlarınıda minimize etmiştim.

Selahattin hoca bu anlatımlarından sizin çok tespitler çıkaracağınıza inandığım için sizede tekrarlama ihtiyacı duydum, umarım sizi sıkmamışımdır zirai çalışmalarınız bereketli olması dilğimle hoşça kal.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön