View Single Post
Eski 09-09-2006, 00:05   #68
Karga
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Sanırım " ! " kullanılır yazacaktınız...
Hayır, yanlışlık yok.

Yanlışlık bende var. Hatta, uyku mahmurluğu var.

Yukarıdaki mesajımda yazdığım cümleyi şu şekilde düzeltiyorum:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karga
Konuya doğrudan giriş yapıyorum ama, benim bildiğim:

Cevabını bildiğimiz yahut karşılığını beklemediğimiz sorularda da, soru işareti kullanılır.

Türkçe 'de böyle ( ?.. ) bir noktalama işareti yok ve biraz zorlama ile '' üretilmiş '' bir noktalama işareti.

Ünlem işaretinin hangi durumlarda kullanıldığı malumunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Sanırım " ! " kullanılır yazacaktınız...
Mesela, yukarıdaki alıntı yaptığım cümlenin sonuna ünlem konulabilir. Hatta, cümlede soru eki olmasa da, ( bence ) soru anlamı var ve soru işareti konulabilir / konulur.

'' Sen de mi Brütüs '' cümlesinde, Sezar 'ın şaşırdığını varsayarsak, cümlenin sonuna ünlem konulabilir.

Bu cümlenin Latince 'sinin sonunda ünlem işareti var. Türkçe çevirisinde ise, soru anlamı kazanıyor. Bazı cümleler içerisinde soru eki bulundurmasına rağmen, soru anlamı taşımayabilir. Ama bu cümlede soru anlamı da var ( gibi ). ( Yoksa sadece ben mi soru anlamı çıkarıyorum? )

Bence, '' Sen de mi Brütüs '' cümlesinin sonuna kesinlikle soru işareti konulur. Kararımdan dönmem.

'' ?.. '' işareti çok ütopik oldu; farkındayım.

Neyse...

Zor ve çetrefil bir konuya girdik. Benim zekam ve bilgim ve hafızam fazlasını kaldırmayabilir.

Saygılarımla...

Not: Resmi yahut edebi bir yazıda, '' ?.. '' işaretini katiyen kullanmam. Aslında hiçbir yazıda kullanmam ama, bazen dalgınlıkla yahut el alışkanlığıyla kullandığım oluyor, kabul ediyorum. ( Bu son cümlede dolaylı tümleç eksikliği var. )

Düzenleyen Karga : 09-09-2006 saat 00:36
Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön