View Single Post
Eski 07-04-2009, 22:35   #2945
Kahraman Koray
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Afrika menekşelerinde doğal tabii organik köklendirici hormon, söğüt dalı çayı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Büyük saksıya alırken fotoğrafladım,çünkü küçük saksıda yeri çok dardı ayrıca arkadaki yavrular çıkması için yaprağı dik olarak dikmek istedim!
Crocus bir yerde okumuştum. Yavrular çıkarken güneş alsınlar diye ana yaprak ucundan kısaltılıyor. Bu aynı zamanda kendiliğinden köklendirici hormon salgılatıyor. Bence seninkiler buna uygun. Belki uygulamak istersin diye ... Birde ek bilgi söğüt dallarından yapılan çayda 24 saat bekletilen menekşe sapları daha çabuk kök salıyor. Söğüt dalı IBA (Indol bütirik asit) salgılıyor. Bu da köklendirici hormon oluyor. Ayrıca söğüt dalında (salix) salisilat yani aspirin etken maddesi de var ve bu da yaprakların kesilen uçları toprağa dikildiğinde pıhtılaşmayı ve kurumayı engelliyor. Çayın tarifi şöyle: Söğüt dalları 3 cm lik kısa parçalar şeklinde kesilir. Özellikle taze uç dallar seçilir. Kaynamaya yüz tutan ama kaynamayan suda bir tencerede 2 saat demlenir ve üzeri kapatılarak karanlıkta 1-2 gün bekletilir. Suya geçen IBA artık doğal bir hormon özelliği verir, istenirse bu su, buz kalıplarında daha sonra kullanılmak üzere dondurucuda saklanabilir. Gerektiğinde çözülerek oda sıcaklığında içerisine menekşe **** herhangibi bir bitki köklendirilmek üzere 24 saat bekletilir ve daha sonra direkt toprağa dikilir. Dikilen yaprağın da ucundan kesilmesi etkiyi arttırır. Toprağa biraz B1 ve B6 vitaminler konursa bu daha da etkili olur. Bal ılık suda eritilerek toprağa dikilmeden önce yaprağın sapı içine batırılırsa bu da ek etki sağlar. Kimyasal kullanmadan evde köklendirici etki yaratmanın şimdilik yolları bunlar. Toprak **** torf yerine perlit ve vermikülit kullanırsanız (gittigidiyorda var) yapraklarınız rahat çıkar. İlk sulama suyuna normalin 4 de biri kadar eser elementler de içeren bitki besinlerinden koyarsanız işiniz daha kolay olur. Işıklı bir yerde sera ortamına bile gerek kalmadan söğüt dalı çayı ile daha kısa sürede ve garantili köklenme olur ve 2 ay beklemek zorunda kalmazsınız, 2 haftada sonuç alırsınız.

Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön