View Single Post
Eski 24-03-2009, 22:51   #24
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucan severlerle dialog

Arkadaşım solucanları temin etme konusunda benim forumlardki yazlırımı takip ederek ciddiye alanlar bu bilgi ve tecrübelerimin yaralarını göreceklerdir.

Arkadaşım konunun detaylarına girmeden size solucanlara karşı ilgimin geçmişine giderek bu olgunun bende taki kompost konusunda yeni bir teknik diye komposttaki solucan fikrine gelişimin fazla ayrıntılara girmeden açıklamak istiyorum " Burada insanlar çetleşme anlayışı içinde kelimeleri yuvarlıyarak kısa yoldan güzel türkçemizin anlatımlarını ezerek anlaşmayı sağlamayı kendilerine amaç edinmişler " ayrıntılar onları sıkıyor onlar bilgi birikimlerini soru-cevap şeklinde sanki sınavlarda test soruları doldurur gibi

Arkadaşlar kusura bakmayın son sözlerim meclisten dışarı diyerek konumuza gelerek.

Sene 1976 yılı idi bilim ve teknik dergisi abonesi olarak sayıların bir tanesinde israilde solucan bayramı diye yazı okumuş o tarihten sonra solucanlara sempati duymaya başlamıştım ama bu duygumun hayranlığa dönüşmesi 8-10 yıl öncesi ilk kompost denemelerimde yaşandı yerde yaptığım kompost olşumlarına solucanlarda katılıyordu kompostun alt tabaklarının oluşumu fefkalde olarak mükemmeldi. Aynı zamanda orada olan solucanların yapılarında'da bahçenin diğer tarafındaki toprak solucanlarından oluşumları faklıydılar bunun sebebide solucanlar kompost tabanındaki kompost sızıntıları onlara şerbet etki yapmış daha iri vede daha uzundular.

Sonuç solucanlar toprağın aldından gelerek kompost içinden besin sağlıyarak üremiş çoğalmış vede olağan üstü gelişim göstermişlerdi, ben daha sonrada kompostu derin çukurda yaparsam solucanlara daha yakın olur düşüncesiyle bu fikri hayata geçirerek hem pratik olarak hemde enverimli kompostu oluşturuyordum.

Forumlarda nerde solucan konusu varsa ben orada o mükemmel yer altının çalışkan çevre dostu yaratıkların yanında olmak istiyordum.İnsanlar arıları,karıncaları çalışkanlıklarıyla örnek gösteriyorlardı, iş solucana gelince kimisi iğreniyor kimisi tiksiniyor kimiside fobilerinin baş tacı ediyor iyi düşünenlerde balık avlamada kullanarak menfi dugularına gem vuruyordu .

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön