View Single Post
Eski 24-03-2009, 18:22   #19
redrainbow
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
İlerde tesis kurma gibi bir hayalim var fakat şuan daha küçük işler yapıyorum amerikada ve avrupa ülkelerinde kullanılan 30-50 galon hacminde worm factories(solucan fabrikası)üzerinde çalışıyorum.Ülkemizde şuanlık bunlardan yok gerekli malzemeleri koyuyorsunuz bu ünite size harika ve organik kompostunu sunuyor.Sizde bunu bahçenizde veya saksılarınızda kullanıyorsunuz.Sanırım böyle bir işe benim kadar zaman harcayan insan zor bulunur haliylede bir çok kişi evinde böyle bir işlem gerçekleştiremeyecek.Bu ünitenin dıy yapımını araştırıyorum şimdi pekte birşey bulamadım.Fakat sistemin işleyişini ve mantığını kavrayıp kendi projemi çizeceğim belki burda da yayımlarım bunu.Solucan konusuna gelince kırmızı kalifornia solucanını ithal edemiyoruz.Bu nedenle daha az verimli solucanlarla kompost yapma durumuyla karşı karşıyayız.Türkiyede tek solucan gübresi üretimi yapan Nazmi Acar köylerden solucan toplatıp bu işe girişmiş.Her halde bende böyle yapacağım.İstanbul gibi bir metropolde 15 katlı binalar arasında nerden bulacağım bu solucanı diye düşünmeden edemiyorum.Bana en yakın ve uygun bölge Büyükçekmece gölünün karşı kıyısındaki bayşayış.Buranın yerli halkı toprak solucanlarnı çıkarıp balık avı yapan insanlara satıyorlar.Toprak yapısı olarakta aradığım solucan için uygun bir alan.1000 adet solucan toplayacağım buradan.Solucanlarım üredeikçe bu işe gönül veren site sakinleriyle paylaşırım kısmetse solucanlarımı.Umarım bunların hepsini gerçekleştirip bir ilke imza atabilirim...

redrainbow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön