View Single Post
Eski 13-03-2009, 08:46   #79
kaktüs
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sn. Lillium ve Sn kgursan.

Cevaplarınız için teşekkürler. Anlamaya çalıştığım için tekrar tekrar soruyormuş gibi olacağım. Umarım sizi sıkmam.

Lale soğanlarımız yavruladı diyelim. Bunların bir kısmı ertesi sene çiçek açacak boyutta bir kısmı ise çiçeği daha sonraki sene açacak kapasitede oluyor sanırım. Doğru mu anladım bilemiyorum. Diyelim ki soğanları söktüm (ki sanırım yaprakların sararması haziran-temmuzu bulacaktır.) Boylarına göre ayırdım ve ertesi gene tekrar diktim. Küçük soğanlar da yeniden yeşerecek ve çiçek açmayacaklar mı? Yoksa ben onları çiçeklenmenin olacağı aylarda nisan gibi, henüz yaprakları yeşilken mi sökeceğim? Yoksa onlar zaten hiç yapraklanmayacaklar mı? O kısımda biraz kafam karıştı.

Soğanları sökerken, saklamadan evvel fungusit uygulaması yapılarak saklanmasından bahsediliyor. Bu konudaki önerileri biraz daha netleştirebilir miyiz? Bu fungusit toz halinde bir fungusit mi? Nasıl uygulanacak?

Ve eğer normalde saksıda değil de toprakta olsalardı, besinle ilgili veya yer ile ilgili problemleri olmayacağından çıkarılmasalar da olabilirlerdi diye anlıyorum. Doğru anlamış mıyım?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön