View Single Post
Eski 07-03-2009, 07:00   #25
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ben de kendi uyguladığım yöntemden bahsedeyim. Tohumları özelliklerine göre çimlenme öncesi işlemlerden geçirdikten sonra, en alta torf veya cocopeat koyuyorum. Pet bardak veya küçük kap içine koymuş olduğum bu torfu sert bir malzeme ile iyice pastırıp düzleştiriyorum. Ardından fıs fıs ile iyice suluyorum. Sonra tohumları fazla sık olmayacak şekilde bu torfun üzerine sıraladıktan sonra, sert malzeme ile yeniden bastırıyorum ki torf ile tohum teması iyice sağlanmış olsun. Daha önceden ezmiş olduğum veya elemiş olduğum perlitin neredeyse toz şeklinde olan ince kısmını, tohumun üzerini kaplayacak kadar serpiştiriyorum kapak olarak. Son olarak, fıs fıs ile uzaktan(tohumların üstünü açmayacak şekilde) yeniden sulayıp üzerine küçük şeffaf poşet veya streç film çekiyorum.

Daha önceden, torf üzerine tohumları koyuyordum ve perlit serip suluyordum. Çimlenmede gecikme olunca kontrol amaçlı kabı eşelediğimde, tohumları önceden dizmiş olduğum seviyenin çok altında buluyordum. Sonradan farkettim ki kullanmış olduğum malzemenin mevcut yapısından dolayı, sulama ile beraber tohumları içeriye doğru iteliyormuş.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön