View Single Post
Eski 17-02-2009, 20:45   #29
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Balıkçı, ben çiçek saksılarımda uyguladım. Bahçe toprağı , yanmış hayvan gübresi ve cocopeat. Çok olumlu sonuçlar aldım. Saksı topraklarım o kadar sertleşiyordu ki, bazen sulama suyunu bile çok zor içine alıyordu. Şimdi gayet yumuşak. Özellikle büyük saksılardaki kamkatlarım adeta çoştular. Fakat ben asıl tohum çimlendirmede çok yararlandım. Sn Mutlu Kutlu'dan almış olduğum cocopeat içinde pek çok tohumu sorunsuz çimlendirmeyi başardım. Aynı tohumları torf içinde de denedim, beceriksizliğimden olsa gerek pek çoğu çürüdü. Tek sebebi sık sulamamdı sanırım. Cocopeat işte burada çok önemli oluyor. Ne kadar sularsanız sulayın, doyum noktasına ulaştıktan sonra fazla suyu bünyesinde tutmuyor ve asıl önemlisi çamurlaşmıyor. Sn MSaygın'ın uyarısı burada çok dikkate değer. Uzun süre susuz bıraktığınızda, üst kısım kuruyor ve sertleşiyor. Fakat torf gibi yeniden su tutma problemi olmuyor.

Bunlar benim amatörce çabalarımdan edindiklerim. Ustalarımız konu hakkında ne görüş bildirecekler açıkçası ben de merak ediyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön