View Single Post
Eski 13-02-2009, 16:10   #19
gulnursengel
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Merhabalar Sevgili Arkadaşlar,

Bende geçen yaz aldığım bir ters himalaya sedir ağacı var. Geçen bahar ektikten sonra iyice tutuğuna emin olduk. Fakat ben yazın bu ağacın altına mevsimlik cam güzelleri diktim. Ve inanın nisandan ekim sonuna kadar o çiçekler çok güzel renklendirdi bu ağacı. Ama kışa girerken iğne yapraklarını seri ve hızlı bir şekilde dökmeye başladı. Öyle olduki ağaç şu an tamamen kel kaldı diyebilirim. Ve rengi hızla kararmaya başladı. Üzerinde çok sayıda kozalak var ama onlarda büyümüyor. Bahçeye bakıma gelen bahçevan bu ağaçların yüzeydeki kılcal damarlardan beslendiği ve benim ektiğim mevsim çiçeklerinden dolayı tamamen besinsiz kaldığı bilgisini verdi.
Bakım olarak bir kutu iğne yapraklı katı besini hem toprak hizasından verildi hemde 3 farklı noktadan delik açıp buradan köklere bu besinden gitmesi sağlandı. Ve başka ne yapmalıyım bilemiyorum. İnanın her baktığımda kahroluyorum. O canım güzelim ağacın 5 tane cam güzelinin bu hale getirdiğine inanamıyorum. Ters sedir ağacım şu an sadece aşağıya inen dalları ve simsiyah renkle bana bakıyor. Lütfen bu ağacımı yaşatmaya yarıyacak tüm bildiklerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Öbür türlü bir canlıyı bile bile öldürmenin suçluluğu çok fazla geliyor. Acil yardım talep edilyorum.
Herkese sevgiler,
Gülnur

gulnursengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön