View Single Post
Eski 08-02-2009, 17:08   #10
Kiraz
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Sn. Denizakvaryumu, sabırsız davrandım ve Feriha Hn'a sorduklarınız hakkında bir şeyler yazmak istedim.

1- Şişeleri yıkamak ve dezenfekte ekmek için sistemler ve kimyasallar kullanılıyor. Bu kimyasalların çevreye zararı ile, camı geri dönüşümde değerlendirme sürecindeki sarfiyat ve çevreye zarar (en azından cam fırınları için enerji tüketimi çok yüksek) karşılaştırmasında sonuç ne olur bilemiyorum. Yani tekrar yıkama işlemi sadece firmanın ambalaj maliyetini azaltmaya mı yarar ya da toplamda avantajlı mı bir fikrim yok.

Ama en azından cam üretiminde belli bir oran geri dönüşümlü cam kullanılmasının gerektiğini biliyorum .

Bir de şu nokta var, sütü kullanıp şişeyi çalkalayan kadar başka amaçlar için de kullanıp ya pis iade edenler de var. Çok seneler önce cola şişeleri iade edilirdi ama bu şişeleri idrar tahlili için de kullananlar vardı.

KUVVETLİ ALKALİ ŞİŞE TEMİZLEME MADDESİ
Strong Alkaline Bottle Cleaning Product
ÖZELLİKLERİ: Su şişeleme tesislerinde, Alkollü/Alkolsüz içecekleri şişeleyen tüm tesislerde, meyve konsantresi ve meyve suyu şişeleme tesislerindeki şişe yıkama ünitelerinde kullanılır. Alkalitesi yüksek temizleme maddesidir. Özellikle süt endüstrisinde rastlanan her türlü kiri temizler. Meyve suyu, bira, alkollü/alkolsüz içeceklerin şişelerinde iç ve dış yüzeye yapışmış şeker, yağ ve yağlı kalıntıları kolayca çözer. Kolay durulanır. Köpüğü ayarlıdır. Konsantrede bir üründür. BİLEŞİMİ: Kuvvetli alkali madde noniyonik, aktif madde, kompleks yapıcı ve çözücü içerir. TEKNİK BİLGİ: pH: 13-14 Görünüm: Sarımsı Berrak Sıvı – Yoğunluk: (gr/ml): 1,2±0,1 KULLANIM MİKTARI: %3-10

ŞİŞE DEZENFEKTAN MADDESİ
Bottle Disinfectant Product
İçecek endüstrisinde şişe, kapak, reçel vb. piknik tipi plastik ürünlerin dezenfeksiyonu için kullanılan ürün.
ÖZELLİKLERİ: Meyve suyu, bira, alkollü/alkolsüz içecek, su ve süt şişeleri ile polikarbonat şişelerin dezenfeksiyonunda kullanılır. El dezenfeksiyonu için kullanılmaz. Doğrudan tatbik edilir, sulandırılmaz. Gıda ile direkt temas eden yüzeylerde bile durulama gerektirmez. Uçucu olup kalıntı bırakmaz. Alkol türevleri içeren bir dezenfektandır. Bakterilere ve mantarlara karşı çok etkilidir. Korozyona neden olmaz. Deterjan türevli değildir. Cilde zarar vermeyen özel bileşimi vardır. BİLEŞİMİ: Katiyonik yüzey aktif madde, Kuvvetli alkali ve Alkol içerir. TEKNİK BİLGİ: pH (Direkt): 11±0,5 Görünüm: Berrak renksiz sıvı- Yoğunluk (gr/ml): 0,85±0,05 KULLANIM MİKTARI: Direkt

http://dhmgrup.com/ambalaj.html

2- AOÇ ile değil ama günlük sütle ve uzun ömürlü sütle yoğurt yaptım. Günlük sütün yoğurdu kesinlikle daha iyi oluyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön