Konu: Amaryllis
View Single Post
Eski 04-02-2009, 17:25   #238
ninina84
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Sayın Hocam100 hani "kelin merhemi olsa başına sürermiş" derler ya tam onun gibi oldu bu. Benim amaryllislerde de oluyor o lekeler. Şimdiye kadar bu hastalık yüzünden tamamen ölen soğanım olmadı hiç. Ama ara ara birkaç yaprak sararıyor. Bildiğim kadarıyla eninde sonunda her amaryllis soğanına bulaşan bir mantar hastalığı bu. En büyük sebebi de nem. Engellemek için sulama yapılırken soğanın toprağın dışında kalan boğazının ıslanmamasına dikkat etmek gerekiyormuş. Almanca bir sitede bakır içeren ilaçlar olduğu yazıyordu ama çok pahalılarmış. Türkiye'de var mı bilmiyorum. Ben şu an Sayın Başbahçıvan'ın tavsiye ettiği Antracol adlı bir ilacı kullanıyorum. Daha bir kere sıktım soğanlara o yüzden bir etkisi olup olmadığı belli değil.

Yapraklarda değil de soğanlarda görülen her kırmızı leke mantar değil yalnız. Soğan darbe alınca da zedelenen bölgesi kızarıyor. Fakat söyle birşey var. Zedelenme ciddiyse oraya mantar yerleşmesi de kolaylaşıyor. Bir de ben geçen sene böyle kırmızı noktaları olan bir yaprağı kesip tarım ilaçları satan biryere götürdüm. Orda büyüteçle filan baktılar ve mantar değil de böcek olduğunu söylediler. Biraz araştırınca soğanlara dadanan ve aynı şekilde kırmızı lekelere sebep olan böcekler olduğunu öğrendim. Malesef böceğin adının Türkçe'sini bilmiyorum. Yalnız o yapraktaki kırmızı lekeler kabarık kabarıktı. Mantar olan yaprakların lekeleri ise herhangi bir kabarıklığa sebep olmuyor gördüğüm kadarıyla. Benim bildiklerim bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Düzenleyen ninina84 : 04-02-2009 saat 17:41 Neden: ekleme
ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön