Konu: Solucanlar
View Single Post
Eski 17-01-2009, 20:14   #13
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın, pccopath bu yazıyı daha önce saksı solucalarına ait belirttiğim görüşe dayanak olarak bir çalışmanın sonucudur.
Bu tekniği geliboludaki bahçemde 6-7 yıldır uyguluyorum faydasınınıda gördüğüm için ağaçlar net üyeleri ile paylaşmaktan kıvanç duyarım.Faydalarını sayacak olursam 1. Bahçede zarar yapacak canlılardan danaburunları ve solucanlar gibi yer altı canllarının hem zararlarından kurtulunuyor hemde fayda sağlanıyor Danaburunlarını çukurda tutmanın yolu çukurda ahır gübresi bulundurmak bu durumda gübrenizde çukurda kompostlaşmaya yardım ederken kompostunuzun çukurdaki solucanlar tarafından besin değerini artırmış oluyor.
Kompost konusunda ben devreye solucanları ve danaburnunu da katarak yepyeni bir teknikle doğa dostu bir yaklaşımla bu işi başardım . Ayrıntılı olarak bu bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum işe önce bahçenizin bir köşesinde 1,5x1,5x0,75 ebadında çukur açacaksınız bu çukura bahçenizde oluşanotları bir sıra(otlar önceden soldurulmuş olacak) 15cm-20cm kadar daha sonra aynı miktar çiftlik gübresi konacak bu gübre kompostumuza hem bir çeşit hemde bahçemizde dolaşarak yetiştirdiğimiz bitkilere zarar veren danaburunlarını burada toplanmasını sağlıyarak konukçuluk edecek daha sonra sırada mutfak artıkları tekrar ot ve bahçe artıkları ilave üstü kapatılıp üstünden sulanacak kompost çukurumuz mikroorganizmalar solucanların danaburunların fağliyeti ile en verimli bir şekilde koku yapmadan oluşmakta gelecek baharda bitkilerimin besini hazır olacak.şu iki noktayıda açıklamakta yarar görüyorum birincisi bahçede rasladığım solucaları kompost çukuruna taşıyorum ikinci anlatacağım dana burunların fağliyeti kompost çukuruna koyduğum çiftlik gübresinde yuvaladıkları için kendilerine kanallar açarak aynı zamanda kompostun havalanmasına mikroorganizmaların yaşamlarını desteklemiş oluyorlar uygulacaklara şimdiden kolay gele başarılar

not:bu konuda daha detaylı bilgi almak için görüşebiliriz

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön