View Single Post
Eski 13-01-2009, 01:20   #22
phal
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
İnternetten ulaştığım bilgiler kırmızı gerdanlı yeşil papağanların hep İstanbul'da kolonize olduğu,tır kazası,gemi kazası tezleri yoğunlukta.Halbuki ilk olarak bu papağanları sürüler halinde 7-8 yıl önce Hatay'ın İskenderun ilçesinde görmüştüm.Evlerin damlarında kurulan asma çardakları üzerinde her sabah bir yeşil papağan sürüsü görmek hatta evimizin balkonunda 5-6 kuştan oluşan bir gruba rastlamak olağan hale gelmişti.Ancak bu kuşların ticaret amacıyla avlanmaya başlamasından sonra sayıları giderek azalmasına rağmen Hatay'ın ormanlık bölgelerinde sürülere rastlamak hala mümkün.Üniversiteyi kazanıp İzmir'e gittiğimde de bu eski dostlarım beni tüm ormanlık alanlarda karşıladılar.İstanbul'a gelince ise bu kuşların Türkiye'nin doğa koşullarına uyum sağlayıp ürediklerini ve Anadolunun birbirinden uzak birçok bölgesini fethetmiş olduklarını hayretle gördüm.Onları izlemek için saray bahçelerine gitmek şart değil,Aksaray Fındıkzade Millet caddesi üzerindeki çınar ağaçları üzerinde yağmur kar demeden her akşam üstü gruplar halinde çığlıklar atarak oynaştıklarını görmek mümkün.Birçok insan onların varlığından bihaber.Bu doğa zenginliğini insanlara göstermekten bazen zarar verirler korkusuyla kaçındığım da oluyor malesef.

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön