View Single Post
Eski 09-01-2009, 22:36   #35
berduray
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Ben tahmin etmiştim, gözünüzün korkacağını da ortalık sakinleşsin diye bekledim

Arkadaşlar bir anda teknik konulara girince böyle ürkmeniz normal.

Siz de benim acemisiniz ben deneyimlerimi yazayım, siz fikir sahibi olun.

Bodrum'da yaz aylarının korkulu rüyası akrepler.

Sürekli bahçede oynayan iki küçük kızım olunca, etrafa kimyasal ilaç dökmektense doğal yoldan kurtulalım bu börtü böcekten diye (yerli arkadaşların nasihatıyla) köy pazarından 2 tavuk alarak işe başladık.

Kendim ızgara gibi çapraz çakılmış,ince çıtalardan 1m.ye, 3m.ebadında kutu gibi bir şey çaktım.

Altını da dışkıların dökülmesi için ızgara şeklinde yaptım ve dört ayağın altını da kare takozlarla yükselttim.

Yani tavukları dışkıyla temastan kesmek amacıyla.

Birkaç gün tavukların yerine alışması için kümese kapadım, böyle yapmazsanız kaçıp giderler.

Birkaç gün kümesten etrafa bakınır, yeni yerlerine alışırlar.

Önlerine yoğurt kabında su ve pazardan aldığım buğdaydan koydum. Yemcilerde darı, mısır, yulaf, arpa gibi çeşitli alternatifler var.

Birkaç gün sonra sabahları açtım, yemledim, akşam olunca da yemledim kapattım.

Yemi kümese dökerek yeni evlerine iyice alışmasını sağladım.

Her gün sularını tazeledim, öğle için şayet gezebilecekleri, bahçe, yeşillik, tarla vs. varsa yemlemenize gerek yok.

Onlar kendi yemlerini bulur, etraftaki böceği, örümceği, akrebi, ufak tefek yılanı temizlerler.
Doğal olarak gayet organik olarak beslenirler.

Onlar bana ben onlara alışmış, mutlu mesut yaşarken(ortalıkta böcek kalmadı sağolsunlar) tavukların ektra yumurta da vermesi fikri cazip geldi.

Bunun için 1 horoz almam gerekiyormuş, onu da aldık. O da evin erkeği olarak tavukları hemen sahiplendi, yem bulunca yemedi, yedirdi, akşam olunca hadi kümese der gibi öttü, topladı onları etrafına.

Benim tavuklar birer ikişer yumurtlamaya da başladı derken havalar ısındı benim tavuk yumurtayı kesti, yani ben öyle sandım.

Gizli bir yere yumurtalarını biriktirmiş meğer, gurk gurk demeye başladı.

Hamilelik, lohusalık derken 21. günde civcivlerimiz oldu.

Ama anne olamayan diğer tavuk üvey annelik yapmaya , rahatsız etmeye başlayınca, onlara annesi ile yaşayacağı ayrı bir yer yaptım.

Bilgisizliğimden yoğurt kovasıyla koyduğum suyun içinde buldum birini bir sabah, öyle üzüldüm ki...Meğer daha yayvan bir tasa koymam gerekirmiş suyu, düşünemedim işte...

Bir de içine bir taş koydum yıkayıp, civciv hem tası devirmedi böylece hem de suyunu içince taşı basamak olarak kullanıp kolayca çıktı, tasın içinden.

Yem olarak hem civciv yemleri (normal yemleri ince öğütüyorlar, genelde buğday, mısır karışık olur)satılıyor, hem evdeki kullanılmayan irmik, taşlı bulgur işe yarar.

Horoz onlara babalık yaptı yemlenmeyi, böcek öldürmeyi öğretti, anne tavuk da kol , kanat gerdi. Civcivler büyüyüp, aileye karıştı anne tavuk da bir süre sonra gurklamayı bıraktı, sanırım lohusalık devri, depresyonu bitti, yeniden hayat döndü.

Tekrar yumurtlamaya başladı.

Sonra ben köy tavuğunun tadını öğrendim bir gün, yumurtlamayanı kestim, yedim, başka civcivler aldım, başka tavuk, başka horoz derken yıllar geçiverdi, biraz tecrübe edindim.

Civcivle başlamak riskli, onları hayata hazırlayacak,kediden, köpekten koruyacak anne yok. Tavukla başlamak daha iyidir.

Ben mermer tozu hiç kullanmadım, zaten bahçede gezip, güzel yemlenirse gerek kalmaz.

Ben köy yumurtasının kabuğunu kırmada daha zorlanıyorum, inanın market yumurtasının kabuklarından daha sert oluyor.

Merak ettiğin başka şeyler varsa, dilim döndüğünce anlatırım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön