View Single Post
Eski 04-01-2009, 02:42   #129
denizakvaryumu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Kardeş köy

21 Aralık en uzun gece,
2009 yeni yıl, derken 2009 dan 4 günü bitirdik

Zaman su gibi geçiyor.

Kış aylarını yaşadığımız bu günler, bence önemli kararlar almak için de en uygun zamanlar.

Bu nedenle bazı düşüncelerimi de açıklamak istiyorum.

Kardeş bitkiler bahçesinin;

aslında aynı mantık, aynı beklenti ve aynı düşüncede bir arada toplanmayı-yaşamayı düşünen insanlar için kilometre taşlarından biri olduğunu biliyoruz.

Adı ister eko-köy olsun, ister doğal yaşam köyü olsun, çekirdek amaç; aynı düşüncede ve aynı felsefede olan insanların bir arada yaşamak isteğidir.

Bu amaç doğrultusunda daha fazla zaman kaybetmeden, kardeş bitkiler bahçesi altında toplanan kişilerin artık belirlenen amaç için harekete geçme zamanının geldiğine inanıyorum.

Ceyhan gruba attığı e-postada, 30 kişinin olduğunu belirtti.

Ben KARDEŞ KÖY adını verdiğim bu proje için;

Önümüzdeki toplantıda, 30 üyeli arsa kooperatifi kurulması için işlemleri başlatalım derim.
Kooperatif ana sözleşmesi için, Güneş Köyün ana sözleşmesi örnek alınabilir .Bu sözleşmeye eklenti veya çıkarmalar yapılabilir.

30 üyeden 3.000 TL (6 ayda 500 TL olarak) toplanmasına karar verilirse Ağustos ayında KARDEŞ KÖYÜN kasasında 90.000 TL para olur (faizlerle 100.000 TL)

Bu para ile 2010 un ocak-şubat aylarında imarsız 10 dönüm tarla-bahçe alınabilir.

Yani 2010 un yazında; kardeş bitkiler projesi ve diğer projeler Yeşilöz'de muhtarın bahçesinde değil KARDEŞ KÖYÜN kendi arazisinde, devam edebilir.

50 m2 den x 30 üye için, 1,5 dönüm ev için ayrılır, geriye 8,5 dönüm arazi kalır, bu arazide de toprak testi yapılarak uygun meyve bahçesi kurulur.

Hem kendi ihtiyacımız için, hem satmak için.

Sonrası için ise 30 üyenin her biri için barınacak yer planları devreye girer,

İncek'teki , Gölbaşı'ndaki 150-250 m2 lik villalar gibi değil en fazla 50-60 m2 büyüklüğünde

Earth house
Bubble building
Honey house

tipinde evler, güneş enerjisinden en fazla yararlanacak şekilde.

-------------------

Neden bunları e-posta yolu ile yazmadım?

Postalar siliniyor, kalıcılığı yok, mesajlar-yazılar birbiri üzerine geliyor ve konudan uzaklaşılıyor.
Forum her zaman için en iyisi... Bu forum olur veya Ceyhan başka bir forum bulur, fark etmez.
E-posta yerine , forumda görüş alış verişinde bulunmak, tartışmak çok daha yararlı.

------------------

Bu görüşlerimi neden toplantıda değil de şimdiden belirttim

Belirttiğim gibi zaman su gibi akıp gidiyor, neden sadece toplantıdan toplantıya konuları tartışalım veya görüş alışverişinde bulunalım?

Her zaman görüşlerimizi belirteceğiimiz en iyi ortam, forum ortamı.

Toplantılara herkesin gelemediği de bir gerçek ama herkes öyle ya da böyle nete giriyor.

Yine toplantıda ortaya atılan bir konu o an üzerinde düşünülmediği için ayrıntılı konuşulmuyor, tartışılmıyor.

Bir toplantıda konuşulacak konular önceden forumda tartışılır alt yapısı hazırlanırsa, yüzyüze konuşmak çok daha verimli geçer ve bağlayıcı kararlar alınır.

-----------------

Sağlıcakla

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön