View Single Post
Eski 16-12-2008, 22:14   #123
kahyanur
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SARICAN Mesajı Göster
Sayın Envor,

Henüz besin kiti içindeki kimyasalların ismini tam bilemiyorum ama sadece örnek olsun diye yazıyorum. Örneğin Amonyum Nitrat bizim bitkinin çok tükettiği bir ana sarf malzemesi olduğunu varsayarsak, çalışan sistemden örnek sıvı alıp sadece amonyum nitrat için titrasyon yapıp, sadece amonyum nitrat ilave edilebilmeli. Yoksa daha konsantrasyonu yüksek tüm kimyasalları içeren ana besin çözeltisi hazırlayıp sistemi dengeye alalım derken belki Amonyum Nitrat seviyesi normale gelir ama buna karşılık Kalsiyum Sülfat istenilmeyen miktarda fazlalaşıp bitkiye zarar verebilir. Saçmaladıysam kusura bakmayın. Kimyasalların adını kafadan atıyorum.

Kimyasal maliyeti sebze maliyetlerinin en büyük girdilerinden biri olsa gerek.
Sayın SARICAN;
Bitki besleme çözeltilerindeki kimyasallar zaten en başından bitkinin harcayacağı miktarlar hesaplanarak hazırlanıyor. Yani bitkinin bir kimyasalı fazla, diğerini az kullanması söz konusu değil. Eğer böyle oluyorsa en baştan çözelti formülünde yanlışlık var demektir. Tabii ki en garantili yöntem haftada bir çözeltiyi tamamen değiştirmek ve tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine uymak. Maalesef elimin altında labaratuar yok. Bana göre en doğrusu her gün titrasyon yaparak kimyasal miktarlarını belirlemek ve bu değerler ışığında baştan hazırlanıp doğru olduğu varsayılan besleme reçetesini düzeltmek ve gerekli kimyasal ilavesini yapmak. Topraksız tarım konusunda yapılması gereken çok araştırma var.

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön