View Single Post
Eski 25-11-2008, 18:22   #139
kahyanur
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurtunca Mesajı Göster
17.gündeyiz...Ben mi tez canlıyım yoksa onlar mı rahvan şu ana kadar anlamadım..O kadar ki fotoğraf çekmeye dahi elim varmadı..Bakınca mevcut iki yaprağı sanki biraz genişleyip uzamış,gövdeyi biraz kalınlaşmış gibi algılıyorum,ancak sanal mı gerçek mi henüz karar veremedim...Acaba bunlar mongol mu ?
Torfun besleyici bir ortam olmadığını deneme yanılmayla öğrendim. 30 ekimde Bardaklara doldurduğum torfa domates, marul, süs biberi tohumları ekmiştim. en geç 5 gün içinde hepsi çimlendi. Ama kasım 23 oldu ilk çıkan iki yapraktan başka gelişme yok. Önce ışık az **** fazla suladım mı acaba diye düşündüm. En sonunda beklemekten sıkıldığımdan hepsini bardaklardan çıkarıp Torf, yanmış sığır gübresi, perlit, toprak karışımına ektim. 2 gün içinde kendilerini toparladılar. Şimdi üçüncü yaprakları çıkmış durumda. Torf çimlendirmek için uygun bir ortam ama hepsi o kadar. Bitki tohumundaki besin bitince gelişim duruyor. o kadar küçük bitkiye suni gübre **** organik gübre vermekte çok riskli. Bardağın üstünden hangi ölçüye göre besin verilecek? Yakabiliriz bitkiyi. Bir daha tohum ektiğimde kesinlikle her şeyi tamam karışıma ekeceğim. Torf, perlit, organik gübre ve toprak karışımı en uygun ortam sanırım. Çünkü küçücük bitkileri şaşırtmak mantıklı gelmiyor bana.

Düzenleyen kahyanur : 25-11-2008 saat 18:27 Neden: imla
kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön