View Single Post
Eski 02-11-2008, 13:00   #12
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manta Mesajı Göster
Yeni çimlenen VFTlerim için marketten galvaniz, boyanmış saksılar aldım. Dediğiniz çaptalar. Altlarında üçünü bir arada tutan 2 cm yüksekliğinde bir de galvaniz kutu var. Acaba boya veya metal salınım yapıp torfu bozar mı? Yoksa yine pet bardağa mı diksem?
Galvaniz boyalı oladuğundan ilk yıl ciddi bir salınımda bulunmıyabilir. Er geç çürüme baş gösterecektir, özelikle de asidik torfun da etkisi ile. Galvaniz çizildiği yerden lokal-element oluşturarak elektrokimyasal bir tepkime sonucu kendini yenilese de... suya ne saldığı ne zaman ne yapabileceğini çok da kestirmek mümkün olamamaktadır.
Gerçi doğrudan bir şey söylemek de imkansız ancak galvanizin gelişmeyi engelleyici bir sorun olacağını düşünebiliriz.
Ben eskiden geniş galvaniz tavalar kullanırken artık çok daha pahallı olsalar da paslanmaz tavalara geçtim. 304 veya 316 kalite, ki tuza özelikle aside kısmen daha dayanıklı...
Bu bilgiler ışığında riske girmeye gerek olmadığı kanısındayım. Plastik saksıdan şaşmayın. Saydam materyellerde de alg sorununu unutmayın.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön