View Single Post
Eski 17-10-2008, 21:57   #1
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Deniz Lavantası -Limonium Sinuatum Statice

Tohumlarını bugün yapı marketten sadece bitkinin yüksekliğini (60 cm oluyormuş) ve fotoğrafını beğenerek aldım. Paketinde Türkçe adı yazmıyordu. Ancak biraz önce internette yaptığım kısa bir araştırmadan sonra adının Deniz Lavantası olduğunu öğrendim. Ne kadar güzel bir tohum aldığımı anlayıp daha çok heyecanlandım ve bir an önce ekmek için Ocak ayını beklemeye başladım. Konuyu henüz ekim zamanı gelmeden açtım ama belki Ocak ayına kadar bana eşlik etmek isteyen arkadaşlarım olur diye düşündüm. Bitkinin özellikleri (çok güzel çok) ;

"Olağanüstü bir bahçe çiçeğidir ve kesilerek kurutulan çiçeği, kuruduktan sonra da rengini başarılı biçimde korur."

Ortancaları kurutup vazoda kullandıktan sonra bu çiçeği de kullanmak şahane olacak. Hem bu kokuluymuş

• Yıllık Bitki

• Tohum ekimi Şubat/Mart aylarında yapılır.

• Bol güneşli alanları tercih eder.

• Yazın çiçek açar.

• Yükseklik 60cm

Tavsiyeler:Yapraklar iyice kuruduğunda ve çiçekler iyice renklendiğinde toplayın. Küçük demetler halinde bağlayarak, tamamen kuruyana kadar iyi havalandırılan kuru bir yerde baş aşağı asın.

Benim aldığım sadece pembe renklisi. İnternette bulduğum bazı örnek fotoğraflar;
Name:  Calif_Sue_1211745007_618.jpg
Views: 17323
Size:  37.5 KB

Name:  limsinuatablueflowerclose1.jpg
Views: 16981
Size:  47.7 KBName:  limsinuatablue1.jpg
Views: 16273
Size:  24.7 KB

Name:  limsinuatumroseflower.jpg
Views: 31444
Size:  69.7 KBName:  staticered.jpg
Views: 14763