View Single Post
Eski 13-10-2008, 13:57   #11
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Hatcee hanim aramizda 8 saatlik bir zaman farki var yeni eklediginiz resimlerinizi ben simdi gordum. Memet de herhalde baliktaydi, balik yakalamissa onlari mangala da atmistir

Daha once de soyledigim gibi agaclariniz uzerinde bir calisma yapmadan once ne yapmak istediginizi bilirseniz(nasil bir tarz) ne agaclariniz ne de siz yorulursunuz ve istediginize de daha cabuk kavusursunuz.

Picea Pungen'sin de belirtigi gibi agaclarinizin dallari cok karisik bir sekilde tellenip kivrilmislar.

Ornegin ilk resimdeki cam agacinizi bir kivrimli dik tarz olarak dusunursek asaagidaki kurarllara Uymaniz gerekirdir(en azindan kurallara yakin uygulamalar yapilmaliydi ama bu sizin moralinizi kirmasin unutmayin ogrenme asamasindasiniz Hic bilmeden bunlari yapabilmisseniz ogrendikten sonra cok guzel calismalar yapacaksiniz.)

ilk dal agacin sagindan ve ya solundan agac boyunun 3/1 gibi bir yerinden cikmali

Iknci dal ilk dalin ters yonune ve ya arkaya cikmali

Ucuncu dal da, ikinci dal geri cikmissa, o da ilk dalin ters yonunden cikmali

dorduncu dal hafif sag veya soldan one dogru cikmali ve diger dallar da alta kalan iki dalin arasindaki boslugu dolduracak sekilde cikar.

Dallar arasi mesafe ve dal boylari agac govdesinde yukarilara ciktik sonra kisalmalidir.

Dallar agacin govdesindeki disa donuk kivrimlardan cikmali.

Iki dal govde uzerinde ayni hizadan cikmamali(genelde)

Agac karsidan bakani kucaklaycakmis gibi geriye degil one dogru egik olmali.

Ayrica telleme konusunu da bir gozden gecirmeniz gerekecek.
Size guzel bonsai calismalari diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön