View Single Post
Eski 29-09-2008, 00:26   #15
bahtiyar02
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
sevgili Yücel Özlem dostum...çok haklısınız iyilikleri ve güzellikleri paylaşmak ve yeni dostluklar kurmak için burdayız...
Cendere konusuna gelince yurdumuzun derin yaralarından birisine bastınız..işim gereği cendere ve yakın çevrelerinde petrol arıyoruz.tabiyatı 4 mevsimde yaşıyoruz ordaki durumu dikatimizi çekmişti ancak yetkilileri bu konuda her hangi bir çalışması yok.son yıllarda eskiden kalma meşe palamudu ağacı ve iğne yapraklı ağaçlar koruma altına aldılar ancak şehrin odun ihtiyacı bu meşe ormanlarından karşılanıyor.belli aralıklarla orman müdürlüğü gözetiminde kesim yapılıyor.ama ne yazık kesilen hiç bir ağacın yerine ağaç dikildiğini ben görmedim.haliyle kesilen yerlerde orman seyrekleşince topraklar yağmurlar sayesinde direkt ATATÜRK barajı göl sularına doluyor.5-6 sene önce üniversite öğrencilerinin kaldığı kış kampı Baraj göleti çevresine ağaçlandırmak için kuruldu oda kaldırıldı.Sonradan öğrendiğimize göre öğrencilerin çoğunlukla meşe palamudu ektiklerini canlı fidan ekilmediği.Oysa orman müdürlüğüne ait iğne yapraklı yani çam fidanı yetiştirme fidanlığı var ama bu güne kadar bende görmedim barajın kenarlarına ağaç ekildiğini.En son 1981 ve 1983 lise öğrencisiyken Adıyaman genelinde öğrencilerin ve askerlerle birlikte toplu ağaç dikmiştik.Şimdi ATATÜRK ormanı adı altında kocaman çam ormanı oldu içinde halk piknik yapıyor. her sefer gittiğimde çocuklarıma gururla bu ağaçları biz ektik diğiyorum.Adıyaman merkeze yer yer 1-2 km yakın göletin çevresinde hiç ağaç bulamazsınız.buna birde şehrin atık sularını ekleyin.yaz aylarında su belli düzeyde eksiliyor.bu Atık sularının yaz aylarında çok kötü bir görüntü kirliliği ve mikrop yuvasına dönüşüyor.Her hangi bir arıtma tesisi şu anda yok.yapılacağı söyleniyor ama bir gelişmede ne yazık yok.
Adıyaman girişinden çıkışına kadar 4-5 çay vardır.bunların hiç birinde ağaçlandırma gibi bir çalışma yok ne yazık.Hatta çok ilginçtir gençliğimden hatırlıyorum dere yatağında bir çok dut ağacı,söğüt ve meşe ağaçları vardı şimdi yerlerinde yeller esiyor.Bilinçsiz bir şekilde kesildi yok oldu. Belediye il sınırlarında olduğu için Belediye başkanımıza buraların düzenlenip ağaçlandırılması ve mesire yeri olarak tertiplenirse çok güzel olacağını hatta belediyeye de gelir kaynağı olacağını Mail attım ama ne yazık herhangi bir cevap alamadım.Kime söyleseniz hep lafta kalıyor.
Cendere köprüsü ve Nemrut dağı çevresi Milli park alanı olarak geçmesine rağmen doğru dürüst bir ağaçlandırma yok.Bazen hazırdaki ağaçları koruyabilirsek ne mutlu bize diye içimden geçirmiyorum değil.
İşte Güzelim vatanımızın kaynaklarına sahip çıkmayışımızdan sonunda telef olup gidiyor.Kızılırmak gibi nehirlerimiz ne hale getirdik.Bataklık ve mikrop yuvasına çevirdik.
İnşallah Burdan bazı yetkililer duyarda bizi gerekli tedbirleri bir an önce alırlar.
Gösterdiğiniz duyarlılığa çok teşekkür eder saygılar sunarım.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön