View Single Post
Eski 05-09-2008, 22:28   #633
lerdemir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Yok sevgili Sevilay, orada kalmamışız. "Orası" yanlış yerde başlamış.

Evet, bitti hayırlısı ile İklimsiz, bitti...

Gravel merhaba, yoo, çiçek açmak için küçük görünmüyor; zira benim havayi köklendirdiğim ve daha 10 cm bile olmayan yeni gardenyacıklarımda bile tomurcuklar var. Bir kaç haftaya açarlar...
Sizinkilerin ne zaman açacağını kestirebilmek ne zaman deprem olacağını bilmek gibi olabilir en fazla. Işık, ısı, besin koşullarına ve sizin ona ne kadar sevgi ve şevk ile baktığınıza göre değişir (bakmaktan kastım kelimenin ilk anlamı gerçekten de, ben bizim gözlerimizden bitkiye de bir enerji aktardığımızı ve bitkinin bunu hissettiğini düşünüyorum)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi [B
Sev_illa[/B];281955]çiçekçi saksını değiştirme dedi. DOĞRU DEMİŞ; HEMEN DEĞİŞTİRMEK İYİ DEĞİL EĞER SAKSININ ALTINDAKİ DELİKLERDEN KÖKLER İYİCE ÇIKMIŞ DURUMDA DEĞİLSE TABİ. Bahçede yarı gölge olan cam kenarına koydum. BU DA İYİ. Arkaya bakan yaprakları sararıp döküldü,arka dalı resimde görüldüğü
gibi adeta kuru bir hal aldı. BU NORMAL DEĞİL, IŞIK GÖRMEYEN ARKA TARAFI OLMASI NEDENİYLE OLACAK BİR DURUM DEĞİL BU; ÇOK DAHA CİDDİ BİR ETKİ VAR; MANTAR VEYA KIRMIZI ÖRÜMCEK OLABİLİR, YA DA BENZER BİR SEBEBİ OLMALI. GÜBRELEME/BESLEME UYGULAMANIZI DETAYLICA ANLATIN, AYNI ŞEKİLDE NE SIKLIKTA SULADIĞINIZI DA, BİR DE YAPRAKLARIN HEM ÜSTÜNE HEM DE BİLHASSA ALTINA İYİCE YAKINDAN BAKIN ZARARLI BİRŞEYLER VAR MI? BEYAZ BEYAZ PAMUKSU ŞEYLER, MİNİMİNNACIK DOĞAL OLMAYAN ŞEYLER... Saksıda 3 kök var. Neden sararıp dökülmeler oldu acaba? Saksısını değiştirip daha büyük bir saksıya bahçe toprağı vede torf karışımına diksemmi acaba? YOK; HENÜZ DEĞİL; DEDİĞİM GİBİ BAKIN BİR ÖNCE SAKSININ ALTINDAKİ DELİKLERE...Sulamayı yağmur suyuyla yapıyorum. NEFİS... Salon bitkisi olduğu için havalar soğuyunca içeri alıcam. BU DA DOĞRU; ANCAK DOĞRUDAN ISI KAYNAKLARINDAN KORUYACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRELİM OLUR MU; KALORİFER ÜSTÜ OLMASIN Kökleri ayırmak istersem ne zaman ayırayım. KIŞTAN ÇIKARKEN... Cevaplar için şimdiden teşekkürler. RİCA EDERİZ, NE DEMEK, HER ZAMAN

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön