View Single Post
Eski 13-08-2008, 19:02   #20
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ben bu yıl saksı ve bahçemdeki fidanlara farklı bir yöntem denedim ve büyük ölçüde başarılı oldum diyebilirim.Bunun için önce geçen yıl tüm bahçeyi iyice gözlemledim.Karıncaların en fazla hangi bitkilerle sıkı fıkı olduğunu,(daha doğrusu yeşil bitlerin karıncaları azmettirip kullandıkları fidanları) tesbit ettim.Aktardan karınca tozu olarak (öldüren değil,uzaklaştırıcı)
isimlendirilen tozdan aldım.Sonra koli bandını terslemesine yani yapışkan yüzeyi dışarı bakacak şekilde fidan gövdesine bir kaç kez dolayıp yapıştırdım.Geçen sene fidanların diplerine bu tozdan kullanmıştım ama rüzgar ve sulama ile hemen yok olup boşa gittiler.Sonra yapışkan kısma küçük bir fırça ile bu tozdan dairesel olarak tüm yüzeye sürdüm.Gördüğüm odur ki karıncalar topraktan gövdeye çıkıyor,tozlu bandaj kısmına geldiğinde geri dönüyorlar.Bu şekilde yaklaşık 1.5 ay kadar dayandı bantlar.Sonra dilenirse yenilenebilir.Ama buna gerek olmadı hiç,zaten bitlerin ömürleri fazla uzun değil.Bu durum herhalde karıncaların bir araya gelip yepyeni bir strateji geliştirmelerine kadar sürecektir diye düşünüyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön