View Single Post
Eski 05-08-2008, 15:36   #133
Dunya_Nefesi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2008
İçim yanıyor,nefes alamıyorum

Merhaba arkadaşlar,
Bütün yazdıklarınız o kadar içten ve duygu yüklü ki..Hepinize duyarlılığınız için teşekkür ediyorum..Aslında suana kadar hicbir foruma aktif olarak katılmadım.Ama ormanlarımız konusunda kendimi o kadar aciz ve güçsüz hissediyorum ki, birseyler yapamamanın verdiği acı yüreğimi ormanlar gibi cayır cayır yakıyor..Belki bu foruma katılırsam hiçbirsey yapamamaktan kurtulmuş olurum diye düşündüm...
Ben milletçe sahip olduğumuz değerlerin farkında olmadığımızı önemle vurgulamak istiyorum.Cunku okumuyoruz,dinlemiyoruz,bakmıyoruz,baktığımız yerde sadece gormek istediklerimizi görüyoruz, görmemiz gerekenleri göremiyoruz...Hal boyle olunca da sadece üzülmekle, dövünmekle onu bunu suçlamakla ömür tüketiyoruz...Kimseye faydamız dokunmadan sadece lafla peynir gemisi yürüterek vicdanlarımızı rahatlatıyoruz(!)
Ormanlarımız yanıyor..Hersene biraz daha fazla miktarda azalmak yerine artarak yanıyor akcigerlerimiz...Hazinemiz...Foruma katılanların hemen hemen yazdıklarını okudum...Ve sunu gördüm...Ihmalkarlık, vurdumduymazlık, nasıl olsa birileri birsey yapıyordur düşüncesi yakıyor ormanlarımızı...İktidarından halkına,köylüsünden tatilcisine herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum...Eger bu yangınlar bir çeşit terör saldırısı ise emin olduğum tek bir nokta var bunu yapanlar insan olamaz...Bir insan bunu yapamaz...Bir insan hicbir suçu,günahı olmayan hayvaları,bitkileri böylesine hunharca öldüremez...

Dikkatsizlikten çıktığını düşünsek bile artık bu devirde nasıl bir dikkatsizliktir onca canlıyı diri diri yakan? Dikkatsizliği yapanlar hiç mi televizyon seyretmiyorlar, radyo dinlemiyorlar, gazete okumuyorlar..Her sene her sene aynı dikkatsizliği nasıl yapabiliyorlar..Milletçe insanlığımızı mı kaybediyoruz sorusu aklıma geliyor...

Anız yakanlar yüzünden oldu diyorlar,elektrik telleri sürtündü diyorlar, yıldırım düştü diyorlar, trafo patladı diyorlar...Suçu birilerinin ya da bişeylerin üstüne atmakla onca yanan canlıyı geri getirebilir miyiz? Herneden çıktıysa bu yangınlar hersene asağı yukarı aynı nedenlerden çıkıyor..Neden önlem alınmıyor?Ayrıca biranda birbir ardına nasıl cıkıyor? Ya da neden hep turizm bolgelerinde çıkıyor? Herşeyi devletten beklemek düşüncesi bana ters bir durum olmakla birlikte ormanlarımız konusunda hukumeti duyarlı olmaya çağırıyorum...Ve kesinlikle onlardan bu konuda biseyler yapamalarını bekliyorum...Bozuk olan 2 uçaktan bahsediliyor..Neden bozuk o uçaklar? Millet olarak vekilime bunu sormak hakkımdır...Neden kural gibi hersene yazın çıkan orman yangınlarına uçaklar tamir ettirilerek hazırlıklı olunmadı? İlle birseyler yapmaları için kendi canlarının yanması gerekiyor? Baskasının acısını yüreklerinde hissetmeleri bu kadar mı zor? O ormanlarda herseyden habersiz yaşayan canlardan birileri kendileri olsaydı, acaba bu duyarsızlığa ne diyeceklerdi?

Ülkemizin başına ne geldiyse siyaset kavgaları sırasında gelmiştir...Lütfen birbirimizle didişmeyi bırakalım Turkiyemiz için birseyler yapalım...Şehitlerimiz biz bu hallere düşelim diye mi kanlarını canlarını verdiler? Ülkemizi candamarlarından vurmalarına izin vermeyelim..Ormanın düşmanını kendi düşmanımız belleyelim...

Dunya_Nefesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön