View Single Post
Eski 20-07-2008, 19:01   #73
limon_agaci
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
iki ay önce küçük saksıya ektiğim limon çekirdeğinin iki tanesi 2-3 gün önce çıktı. Aslında çok şaşırdım çünkü tamamen unutmuştum. Ama her işte bir hayır vardır işte.
Çekirdekleri ekerkenki amacım büyütüp koca ağaç etmekti. Ancak şehirdışında bulunduğum zaman bir markette "minyatür limon ağacı" görmemle fikrimi değiştirmem bir oldu. Minyatür limon ağacı herhalde market ortamında bulunduğundan tamamen kurumuştu, öndeki dalından minik kuru bir limon sarkıyordu ve ben o kuru haline bile hayran kaldım. Onu o haliyle satın almayı düşündüm ancak tatilde olduğumdan böyle bir imkanım yoktu. Alabilseydim belki bakıp tekrar canlandırabilirdim. Hoş hiç umut verir tarafı yoktu herhalde çöpe atmışlardır.
Şimdi bende o minyatür limonun aynısından yapmak istiyorum
başlıktaki limon fotograflarınıza da baktım hepsi çok güzel. Acaba boyları kaç santim? Malum fotografta pek belli olmuyor.
Bir de ne kadar süre uzamasına izin verip sonra budamaya geçeceğim? Bir tanesi yaklaşık 5 cm kadar bir boya ulaştı.
Sizinkilerin saksıları da çok büyük değil mi bonzai fotograflarında hep saksılar yassı ve küçük?

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön