View Single Post
Eski 18-07-2008, 01:36   #1
elektronik.
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Elektronik/Durgun su kültürü uygulaması ve otomatik besin seviye algılama sistemi

Sevgili arkadaşlar. Bu sitede bilgilerini bizlerden esirgemeyen değerli arkadaşlara sonsuz teşekkürler ediyorum.Burada öğrendiklerimi uygulamaya çalıştım.Sonuç olarak ilk denemem olmasına rağmen gayet iyiydi.
Bu uygulamalarımı sizlerle paylaşmak istedim. İki ayrı sistemle uygulamaya başladım.
Bunlardan birisi katı kültür ortamı, Diğeri de durgun su kültürü ortamı. Bu her iki ortamı uygulayarak sistemi birbiriyle karşılaştırmak istedim.
Uygulamalarda katı kültürü sistemini torf ve kum karışımında denedim.Sistem depodan pompayla zaman saati yardımıyla damlalar halinde bitki köklerine göndererek bitkinin beslenmesini sağlıyorlar.
Durgun su kültüründe ise günlük olarak besin seviyesinin kontrolünü yaparak sürekli besin takviyesi yapmak gerekiyordu.Bu da sistemin uygulanmasını zorlaştırdığından bende bu durgun su kültüründeki besin seviyesini algılayan basit bir devre yaparak sistemi otomatik hale getirdim.Bu sayede bitki kökünün besinsiz kalmasını önlemiş oldum.
Yaptığım sistemi resimlerle adım adım anlatmaya çalışayım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen elektronik. : 13-08-2008 saat 21:04
elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön