View Single Post
Eski 06-07-2008, 16:06   #11
caucasus
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Sayın caucasus petek suni petek fotoğraflar sanırım ballık bölümünün bu bölümde fazla cıta konulmuş. Çıtaları azaltmalı ballığı bir süre için kaldırıp alttaki koloniyi öyle kontrol etmelisiniz. Kovanlarınız sanırım ordu tipi denilen kovanlardan. Ballığı tekrar yerine koyarken tahtaların arasında arıları ezmemeye çalışın. Bunu ballığı yavaşça koyarak aradaki arıların kaçması için zaman verin. Üstteki örtüyü son zamanlarda torba kömür çuvalı koyarak hallediyorum. Kışın kovan biraz nemli oluyor ama daha pratik olduğu için bir çok arıcı öyle yapıyor. Eldiven işini arıcılık malzemeleri satan yerden alın yoksa çok sokulursunuz. Bir de fazla duman vermeyin. Sakinleştirmek yerine daha da kızdırırsınız. Kolay gelsin. Ha bu varlıklar çok ilginç sizin korkunuzu ve tedirginliğinizi hissediyorlar. Eğer huzursuz olurlarsa ilk hareketleri kanat çırpmak. Sonraki hareketleri ile tanışmışsınız.
Doğru diyorsunuz ballık bölümünden, çitaların sayısı ve sıklıkları bana da fazla geldi ancak deneyimim olmadığı için çitaları almadım. Alt kattaki kovanı sadece kovanın yanından bir tornavida yardımıyla kaldırmak suretiyle kontrol edebildim. Alttaki kovandaki peteklerin hepsi dolu gözüküyordu ve alt katta çok miktarda arı var gözüküyordu. Arıcılık malzemelerini yerlerinden aldım ancak eldiven köyde ki eldivenlerimi yeterli görmüştüm ancak arılar yeterli olmadığını anlattılar en yakın zaman da Bakırköy'den eldiven ve pantolonunu da alacam.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön