Konu: Amaryllis
View Single Post
Eski 02-06-2008, 11:25   #73
fsuzen
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can17can Mesajı Göster
burda ingilizce olarak bi yöntemden bahsediyor ama ben anlayamadım ingilizcesi kuvvetli olan bi arkadaş yardıncı olursa ne güzel olur
http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DN
Step 1:4 tabaka kağıt havluyu tabağın üzerine koyun ve 1 çorba kaşığı su ile ıslatın.
Step 2: tohumları 2.5 - 5 cm. aralıklarla ıslak kağıt havlunun ortasına yerleştirin.
Step 3:kağıt havluyu 1/3'ünden katlayın.Aynı işlemi diğer taraf için yapın.kesinlikle üzerine bastırmayın.
Step 4:ağız kısmında sızdırmaz plastik fermuarı olan plastik torbaya(zippered storage bag ) yerleştirin.(yani buzdolabı saklama torbası).üzerine bastırmayın.
Step5:ara sıra çimlenmenin durumunu kontrol ederek 2-4 hafta floresan ışığında bekletin.
Step6: köklenen tohumları kibarca havludan ayırın.eğer yapışmış ise hafifce su püskürtebilirsiniz.
Step7: Tohumun olduğu kısım (bulblet)(resimde gösterilen kısım) toprak seviyesinde olacak şekilde nemli torf ?(peat),vermikülit ve perlit karışımına veya drenajı iyi sağlanmış topraksız saksı karışımına dikin.kökü toprağa doğru hafifce bastırabilirsiniz.

Step 8. Işık ve nem sağlayın.çok ıslak veya kuru olmasına müsade etmeyin.çiçeklenmesi 3-5 yıl sürecektir.

Bildiğim kadarıyla çevirdim.İnşallah işinize yarar.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön