View Single Post
Eski 24-05-2008, 14:32   #24
Tuba
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
KobiFinans'da gördüm dikkatimi çekti. Aceba topraksız tarımlamı bu ilerleme olmuş? Topraksız gibi geldiği için buraya yazayım dedim. Sadece domates değil, maksat çeşitlendirme olsun. Yıllık 145 tondan 200.000 tona geçilmesi de gayet güzel...

Dizayn grubu takdir etmek lazım. Herkes 1 hafta bunu konuştu. Az da olsa dikkat çekti. Millet dönüp "senin saksılardan reçel çıkarmı" "salçaya yetermi" falan demeye başladı. Bu da iyidir. Üzerimizdeki alaycı bakışları aldı

Çilek Üretiminde Dünya 4’üncüsüyüz

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, beş sene önce çilek üretiminde sekizinci sırada olduklarını belirterek, "Dünyada bugün çilek üretiminde dördüncü sıraya çıktık" dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Aydın’da düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat ve Çilek Festivali’ne katıldı.

Eker, tarımın ülkemizde sadece insanların beslenmesini değil, kalkınmasını da sağlayan bir sektör olduğunu belirterek, şunları söyledi: ’’2007 yılında tarım sektörü yaklaşık 10 milyar dolar ihracat yaptı. Bundan 5 sene evvel ise bu rakam sadece 4 milyar dolardı. Tarım ihracatımız içinde en önemli kalemlerin basında da şüphesiz meyve ve sebze geliyor. Adına bugün burada festival düzenlenen çileğin üretimi Türkiye’de son yıllarda 145 tondan, 250.000 tona çıktı. Bundan 5 sene önce dünyada çilek üretiminde 8. sıradayken bugün 4. sıraya çıktık. Yine o yıllarda ihracatımız 10.000 ton, kazancımız da 12 milyon dolarken, bugün ihracatımız 17.000 tona, kazancımız da 22 milyon dolara çıktı. Atça 3.500 dekar alanda 20.000 ton üretim yaparak Türkiye’de önemli bir yere sahip. Bu üretim Atça’nın 20 milyon YTL para kazanması demektir.’’

Eker, ekonomik değeri fazla olan, yüksek pazar ve pazarlanma kabiliyeti sahip ürünlerin daha nitelikli bir şekilde üretilmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: ’’Söz konusu ürünlerin üretim metotlarını yükseltmek, muhafaza ve pazarlama şartlarını kolaylaştırmak için Bakanlık olarak bir dizi tedbirler aldık. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında modern araç gereç ve modern depolama yatırımlarını gerçekleştiren üretici ve kooperatiflere yüzde 50 hibe desteği sağlıyoruz. Atçalı üreticilerin de bu desteklerden istifade etmelerini ve piyasaya daha nitelikli ve daha yüksek değerde ürünler sunmalarını istiyoruz.’’

Kaynak: Dünya Gazetesi

http://www.kobifinans.com.tr/tr/sektor/0113/19458/9

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön