View Single Post
Eski 22-05-2008, 09:34   #14
izzeterisen
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Tohumlar sırık değil Anadolu Tohumculuk'tan aldığım Rio Grande İtalyan oturak domates.
O zaman şimdilik herşeyi kendi haline bırakıyorum ve olacakları izlemeye devam ediyorum
Geçenlerde de biber fidelerimin üstünde ufak bir böcekçik gördüm. Uçabilen bir türdü kendisi 2 gündür kovdum yine gelmiş. Ve aynı fidemde 3 yaprağın altında yaprak biti benzeri yaratıklar yakaladım. Şimdi aklıma takıldı acaba bu böcek o bitlerle ilintili mi yoksa bir tesadüf mü?

Böcek ve bit benzerlerini şuradan görebilirsiniz;
Yeşil Bit (Yaprak Biti)
Yapraklarda görünenler yaprak bitidir. Eğer çok fazla olursa, bir de ballanma yaparsa http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8826 bu linkte verdiğim ilaç listesine bakabilirsiniz. Ama en ucuzu Acetamiprid etkili maddesi olan bir ilaçla ilaçlamak, bu ilaç aynı zamanda beyaz sineğe de etkilidir.
biberde bulunan diğer kırmızı böceği tanıyamıyorum. Yaralı olduğunu sanmam, ama zararlı olduğunu da bilmiorum. Aslında resim net olsa iyi olurdu. İzleyin bakalım belki ne zararlı ne de yararlıdır. Bir de diğer arkadaşların da tanımalarını bekleyelim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön