View Single Post
Eski 12-05-2008, 22:24   #12
envor
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Sayın eczadolabi kafanızı karıştırmak istemedim,sadece bana biraz yanlış geldi o yüzden öyle yazdım,Topraksız tarımda kullanılan katı ortamlar özelliklerine göre su istekleri vardır,Kum,çakıl,pomza'nın su tutma kapasiteleri az olduğundan sık sulanması lazımdır,Perlit,torf,cocopeat,zeolit gibi ortamların yüksek su tutma kapasiteleri olduğundan sık sulamaya gerek yoktur.
Sık veya seyrek sulama yetiştiricilik yapılan yerin iklimi ile paralel olarak değişiklik gösterebilir,
Perlitin ısı iletkenliği düşüktür,sıcaklık değişmelerinden bitki olumsuz etkilenmez,sık sulayarak ısısını sabit tutma tezide yanlıştır,
Perlit suyu kuvvetlice çeker,perlit taneleri elektiriksel yük taşımadığından dolayı besin elementlerini ve suyu çok düşük basıncla bünyesinde tutar,Bitkide bunu kökleriyle çok kolay alır.
Gündüz suladığımız bitkimizi geceye girerken sulamayı kesmemiz ,fazla suyun drene olması ,köklerin geceyi aşırı su içinde geçirmemesi lazım,Geceleyin hayat durmuyor,bunu biliyoruz,Ama kendimiz ne hissediyorsak bitkide onu hissediyor,biz üşüyorsak oda üşüyor,bize çok sıcak gelen hava onada sıcak geliyor,rüzgar bize çarpıyorsa onada çarpıyor,biz uyuyorsak oda uyuyor.
Çok sıcak yaz günlerinde gece sulaması yapılabilir,ama abartmamak kaydıyla,mesele gece 9-10 gibi tek sulama,perlitin üstü kuruyabilir,önemli değil ama içerisi kolay kurumaz.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön