View Single Post
Eski 08-05-2008, 08:50   #83
ilknur aşık
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Bütün sayfaları okudum. Ama kafam karıştı. Evimde güney, batı ve kuzey cephesini gören pencerelerim var. Güney cephesi çok aydınlık, bazı yerlerine direk güneş ışığı alıyor, batı cephesi öğlen 12 den sonra storları kapatmazsam güneş evin içinde, kuzey cephesi de aydınlık ama, güney cephesi kadar değil, yarı gölgede sayılamaz. Hiç direk güneş ışığı almıyor. Bu durumda iki cattleya ve bir oncibidumu nereye koymalıyım? Daha sonra kışa doğru yerleri değişiyormu? Onlarıda phal gibi sulamalımıyım? Bu aylarda dinleniyor sanıyorum. Vitamin vermelimiyim? Yapraklarına fıs fıs yapılmalı mı?Biliyorum çok şey sordum. Ama onca sayfayı ve dergiyi okuyunca hepten kafam karıştı. Dergiyi okuyunca güney cephesine karar verdim. Sonra forumu okudum,tam evet kuzey cephesi uygun phal kadar aydınlık istemiyor diye karar verdim, sonra sn praecox'un mine hanıma kuzey cephesi ile ilgili cevabını okudum. Cattleyalar hariç diyordu kuzey cephesi için. Bu arada orkidelerle ilk defa tanıştığımdan tecrübe ve genel bilgi 0 km.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön