View Single Post
Eski 07-05-2008, 09:03   #98
Ophrys
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Tarım ve Seracılıkta Perlit
Dünyada perlit, seracılık, süs bitkileri, fide, sebze yetiştiriciliğinde, kesme çiçek üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Perlit kullanımı ile üreticilerin kaliteli, hızlı ve fire oranı düşük üretim yaparak ekonomik yönden fayda sağlamalarının yanında son tüketicininde kaliteli ve uzun süre yaşayan ürünler satın alması sağlanır. Hollanda ve bu alanda gelişmiş ülkelerde tamamen perlit kullanılarak oluşturulmuş yetiştirme ortamlarında da üretim yapılmaktadır. Türkiye'de de bu şekilde üretim yapan firmalar mevcuttur. Perlit kullanılarak hazırlanmış harçların veya tamamen perlit kullanılarak oluşturulmuş yetiştirme ortamlarının sağladığı avantajlar aşağıda belirtilmiştir.

Gözenekli yapısı nedeniyle yetiştirme ortamının havalanmasını sağlar, drenajı düzenler.
İnfiltrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır.
İnorganik yapısı nedeniyle yabancı ot tohumu ve hastalık taşımaz.
Çözünebilir iyonların yok denecek kadar az olması nedeniyle tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorun yaratmaz.
Nötr (pH = 6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu ile ortam pH'ını kolayca düzenler.
Isıl iletkenliği düşük olduğundan bitkinin günlük sıcaklık değişimlerinden zarar görmesini en aza indirger.
Sterilizasyondan sonra yapısının bozulmaması üst üste 6 yıl kullanım şansı getirir.

http://www.tasper.com.tr/tr/PerlitNe...imdaPerlit.asp

Verdiğim linkte epey bilgi bulabilirsiniz.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön