View Single Post
Eski 12-04-2008, 15:42   #241
caretta
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Yaklaşık 8 senedir Akdenize geldiğimden beri Melissa yetiştiriyorum.Bence bir bahçe de ya da balkonda olmazsa olmazlardan.
Forumda yazılanların hepsini okudum.Benim de hastalığım burada başladı.Şekli şemali güzel değildir ama kokusu enfestir.

Burada yaz başından sonuna kadar havadan dolayı açar ama en güzel zamanları herkesin yazdığı gibi ağustos-eylül bizde hatta ekim zamanlarıdır..Akşamları hava serinlediğinden çok geç saatlerde balkon kapısını ve camları üzülerek kapatırım Melissa kokusundan..Bahçeye ilk diktiğim çiçeklerdendir.

Biz buralarda bol buduyoruz, çünkü budadıkça kalınlaşıp yanlardan yeni sürgünler veriyor..Ne kadar çok dalı varsa o kadar çok çiçek açıyor doğal olarak bu yüzden uzun değilde yelpaze gibi geniş olsun formu diyelim.

Balkonda saksılarda olacağını düşünüyorum soğuk bölgelerde,böylece kışın içeri alabilirsiniz..Tohumdan değil ama bol bol çelikten ürettim.Hatta geçen sene kendi evime geldiğimde eski melissaların çeliklerinden dikmiştim.Budadıkça çelikleri hemen yanına toprağa sokuyorum, tutuyorda..Bahçede yaşam için melissasız bir düzenleme düşünemiyorum.

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön