View Single Post
Eski 01-04-2008, 08:10   #12
cem3210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kudret bey merhabalar.İrtibata geçtiğim bir ilaç hammaddesi deposundan aldığım bazı ürünlerin fiyatlarını verebilirim.Fakat bu hammaddelerden bulamadıklarım oldu.Onlar için birşey diyemeyeceğim.Fakat tanıdık bir kimya bölümü öğrencisine de onları labaratuardan araklatabilrim belki Ürün fiyatları şu şekilde efendim:

borik asit 100 gr 1 ytl
500 gr 3,5 ytl

çinko sülfat 25 gr 1,75 ytl
bakır sülfat 1000 gr 10 ytl
potasyum nitrat 1000 gr 8,5 ytl
potasyum sülfat 1000 gr 4,00 ytl
magnezyum sülfat 500 gr 3,00 ytl

Bu miktarlar maalesef en küçük boyutları.Daha küçük boyutları yok.Fakat ilaç sanayinde kullanıldığı için saflıkları çok iyi olmak zorunda.Eğer edinmek isterseniz galenik diye google aratırsanız orada bulunabilir.İzmir'de firma.İlaç hammaddeleri diye link var oradan giriliyor.

Kudret bey size birşey söylemek istiyorum.Bu forum balkonda topraksız tarım için,bunu gayet iyi biliyorum ve bu foruma başlangıç amacım da bunu amatörce öğrenip ileride profesyonel boyuta taşımak içindi.Profesyonel anlamda bu işin çok maliyetli bir kurulumunun olacağını da biliyorum ve belki bu maliyeti düşürecek bir yol bulabilirm diye bir düşüncem vardı.Fakat geçen gün bir önceki mesajımı attıktan sonra şans eseri topraksız tarım yapılan 7 dönümlük bir bahçeyi gezme şansını buldum.Oradaki girişimci ve bahçeden sorumlu ziraat müh ile uzun uzun konuştuk.Maalesef biraz şevkim kırıldı gibi oldu kudret bey çünkü ne kadar düşürmeye çalışırsak çalışalım çok maliyetli bir işe benziyor.Girişimci dönümünün 80 mlyar gibi bir rakama,kendisinin ziraat müh olması ve aktif olarak kurulumda çalışmasından dolayı bunu 50 mlyar gibi bir rakama düşürebildiğini söyledi.Ayrıca bu işin en az 7 dönümlük bir alanda kurulması gerektiğini söyledi.Ayrıca dönüm başına senelik 13-20 mlyr lık bir işletme giderinin olduğunu öğrenmiş bulundum.O yüzden bu işin gerçekten çok maliyetli olduğu konusunda emin oldum ve şevkim kırıldı açıkçası.Siz bu konuda bana birşeyler söyleyebilir misiniz acaba?Eğer bu işe amatörce başlamak ve mesela 1 dönüm gibi bir alanda başlayıp amatörce kazanılan parayla genişletmek mümkün mü?1 dönümlük alandaki ürünün pazarlama sorunu olur mu?Maliyeti düşük başlatabilir miyiz?

Ayrıca kudret bey şunu da söyleyebilirim.Girişimci ile konuşmamız çok uzun sürdü ve oldukça fazla bilgi sahibi oldum.Eğer isterseniz bunları çok ayrıntılı şekilde foruma aktarabilirim.

cem3210 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön