View Single Post
Eski 09-03-2008, 20:03   #14
barisbolat
Yeni Üye

barisbolat's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2008
selamlar ben zıraat mühendisi baris bolat (tarla bitkileri bölümü meznunu yani çim benim konuma giriyor)

toprak dezenfektanları cok önemli cünkü çimin bir numaraları belası ayrık otudur ve ilaçlarla dahi öldürülmesi güçtür..
foruma yeni katıldım ve rulo cim konusunda yapılan en büyük hata drenaj sistemi kurulmamasıdır.
drenaj sistemi iyi sıkıstırılmıs kumlar yaklaşık 15 cm civarı yapılmalıdır ki kök çürümesi ve çamur gibi sorunları ortan kaldıralım..
ayrıca gübreyi alanlar az ise yüzde 1 ve 1,5 lik karısımlar halinde yapraktan uygulaya bliriseniz daha hızlı sonuc alabilirsiniz..
(1 kilo gram 15-15-15 gübresini 100 lt suda çözersiniz ve akşam üstü pul varizatörle çime uygulayabilirsiniz)cok para harcamanıza gerek yok...
ayrıca rulo çimin serileceği topraktaki yabancı otları tam manısıyla m-bromid yasaklandıktan sonra yok edilecegine inanmıyorum.
bunun için size önerim drenaj kumu üzerine hazırladıgınız 10-12 cm lik kum-bahce topragı-ve yanmıs hayvan gübresi yle yapılan karışımın üzerine 3-4 cm torf ekleyerek sıkıca silindirle geçin...

böylece yabancı otlarla ilgili sorununuz 1 sene sonraya kalmıs olur...

(not:m-bromid yasak olmasına ragmen antalya tarafında seralarda kullanııyomus bulursanız masraflarınız düşer ancak cevreyi katledersiniz)
(isteyenler olursa rulo çimi arkadaş çevremden temin edebilirim.
ayrıca kestane topragı isteyenler olursa kapıdağ da bir arkadaşım bu işi yapıyor.arkadasıma yönlendire bilirim)

Düzenleyen Mine Pakkaner : 28-04-2008 saat 22:22
barisbolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön